Osamělý kostel na hřbitově je raně gotického nebo dokonce románského původu z 13. stol. Okolní ves Chylice zanikla počátkem 17. stol. Po třicetileté válce opraven v letech 1675-1676 a doplněn o věž, opravován dále r. 1773 a 1882. Zařízení převážně barokní z 2. poloviny 17. stol.
Hlavní obrázek místa
Chylice (Mirošov) - kostel
© Jiří Špaček, 07/2016
Na severním okraji katastru města Mirošov při silnici III. třídy, zvané Čtrnáctka, stojí na stále funkčním hřbitově osamělý kostel sv. Jakuba Většího, který je patrně románského původu. Je to jediný pozůstatek zaniklé vsi Chylice, dříve též Chýlice, která existovala již ve 12. stol. a za nejasných okolností zanikla počátkem 17. stol. ještě před třicetiletou válkou. Silnice Čtrnáctka vede z Mirošova k severu přes Hrádek do Rokycan. Asi 2 km východně od kostela je na regionální trati 175 nejbližší nádraží Mirošov.
16.7. 2016
historie

Ves Chylice byla velmi starého původu, zmiňována je již r. 1194, kdy ji král Přemysl Otakar I. věnoval břevnovskému klášteru benediktinů. Kostel tu podle některých pramenů stál již r. 1295, bezpečně je však zmiňován r. 1352, kdy byl pořizován soupis papežských desátků. Podle některých badatelů byl za husitských válek kostel i s vesnicí vypálen. Vesnice je ještě zmiňována r. 1565, v r. 1616, tedy ještě před vypuknutím třicetileté války, je již uváděna jako pustá. Osamělý kostel však fungoval i nadále, o čemž svědčí řada náhrobních kamenů zasazených v 17. stol. Fara však byla obnovena v sousedním Mirošově a chylický kostel je od té doby pouze filiální. Kostel byl po třicetileté válce poničený a bez věže. O jeho zásadní opravu se postaral v letech 1675-1676 majitel mirošovského panství František Diviš Vratislav z Mitrovic, který tu byl o rok později také pohřben, když se smrtelně zranil pádem z koně. Přestavbu tehdy…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek farnosti Rokycany a vývěsky na místě), 10.8. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mirošov

Místa v okolí

 Dvorec
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Švédský most
 Veselá
 vodní hamr
 Kotel
 Mydlná
 kostel sv. Václava
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 křížová cesta
 Javor
 Homberk
 městské opevnění
 Drštka
 Muchkovský mlýn
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 Vimberk
 Neslívy
 Lopata
 Kamýk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Osek u Rokycan
 Klabava
 Strašice
 Kozel
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Chlukov
 pivovar
 Spálené Poříčí
 Tři Trubky
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 kaple se zvoničkou
 Kokotsko
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Březina
 Březina
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Mítov
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Pokonice
 Bušovice
 Radeč
 Radyně
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Vlčtejn
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Spálený mlýn
 synagoga
 Hradiště
 Hengst
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Újezdec
 Třemšín
 Třemšín
 Doubravka
 Komárov
 Hluboká
 Kožich
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rokycany
Náměstí Josefa Urbana 52/I
337 01 Rokycany
Tel: 371 722 742
http://www.farnostrokycany.cz
farnostrokycany@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12939
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama