Děkanský římsko-katolický kostel postaven v letech 1534-1540 jako první protestantský chrám. Z větší části zničen při požáru roku 1873, obnoven podle návrhů architekta Josefa Mockera. Před kostelem „Křížová cesta ke svobodě“.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Dominantou Jáchymova je na Náměstí republiky stojící kostel svatého Jáchyma. Před kostelem stojí "Trojičný sloup" se sousoším svaté Marie, svatého Josefa, svaté Anny a svatého Jáchyma. Bylo postaveno jáchymovským havířstvem v roce 1703. Kostel sv. Jáchyma převzal spolu s mariánskou sochou i funkci poutního místa po komunisty zničeném klášteře v nedaleké Mariánské - v kostele se uchovává historická soška Panny Marie z Mariasorgu – Mariánské. Před kostelem stojí patnáct pamětních kamenů, opracovaných sochařem Romanem Podrázským a nazvaných „Křížová cesta ke svobodě“. Nesou jména koncentračních táborů a šachet uranových dolů na Jáchymovsku, Horním Slavkově a Příbrami z éry komunismu. Každoročně se zde koná setkání bývalých vězňů těchto táborů. V kostele se pravidelně každou neděli slouží bohoslužby. Během bohoslužeb kostel přístupný.
Jan Nechanický, 18.7. 2007
turistické

Bohoslužby se v kostele konají pravidelně v neděli od 10.00 a ve středu od 16.00.

Ivan Grisa, 10.4. 2011

historie

Kostel svatého Jáchyma

Dnes děkanský římsko-katolický kostel byl postaven v první polovině 16. století (v letech 1534-1540) jako první protestantský chrám. Po bitvě na Bílé Hoře však byl kostel uzavřen a až po roce znovu vysvěcen jako kostel katolický. Původně se jednalo o pozdně gotickou jednolodní stavbu. Na financování jeho stavby se podíleli bohatí těžaři a především hrabata Šlikové. Bohatě vybavený interiér kostela, mimo jiné například oltářní obraz Lukáše Cranacha, však byl z větší části zničen při velkém požáru města 31. března 1873. Poté byl kostel obnoven podle návrhů architekta Josefa Mockera (1835-1899), čímž se zcela změnil jeho vzhled. Z původního vybavení se dochovala renesanční mříž, oddělující křestní kapli a renesanční křtitelnici jáchymovského cínaře a zvonaře Hanse Wildta z roku 1575.

Jan Nechanický, 15.7. 2007

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 Plešivec
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Horní hrad
 Mořičov
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Tisovský vrch
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Dalovice
 Nejdek
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Perštejn
 Bučina
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Skalky skřítků
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
náměstí Republiky 127
362 51 Jáchymov
Tel: 353 811 251
farnostjachymov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5461
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama