Původní kaple sv. Izidora vystavěna r. 1712. V letech 1751–1758 přestavěna na kostel ve stylu vrcholného baroka. Kostelní zvony zrekvírovány za první i druhé svět. války. V současnosti v kostelní věži zavěšeny 4 zvony.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel ze silnice procházející obcí
© Pavel Vítek 07/2009
Prušánky patří mezi významné vinařské obce náležející k národopisné oblasti Podluží. Nacházejí se 11 km jihozápadně od Hodonína a 11 km severovýchodně od Břeclavi. Asi 1 km severně od obce leží areál asi 500 tradičních vinných sklepů nazvaný Nechory, vinařská vesnička tvořená výhradně z vinných sklepů.
Pavel Vítek, 18.9. 2009
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261. V roce 1712 byla postavena kaple sv. Izidora. V letech 1751–1758 byla kaple přestavěna na kostel ve stylu vrcholného baroka. Ještě koncem roku 1758 byl povýšen na kostel farní. Původní, šindeli krytý kostel, byl často opravován. Poslední oprava chrámu byla provedena v roce 1995. V letech 1996–1997 byla dostavěna nová sakristie a kolem kostela vybudován park. Na počátku roku 2003 proběhla rekonstrukce vitrážovaných oken. Kostelní zvony byly dvakrát zrekvírovány. Poprvé v roce 1917, podruhé v roce 1942. V současnosti jsou v kostelní věži zavěšeny 4 zvony. Obraz sv. Izidora umístěný nad oltářem pochází z 18. stol a je dílem olomouckého jezuity Raaba. Kaplička Panny Marie umístěná v parku u kostela sem byla přemístěna ze svého původního stanoviště v centru obce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecprusanky.cz/index.php?page=/historie/farnost, 18.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Prušánky

Místa v okolí

 Potvorovice
 Na Podluží
 Slovácká chalupa
 Starý Poddvorov
 Týnec
 Velké Bílovice
 Všetrapy
 Tvrdonice
 Stará Břeclav
 Mikulčice
 Mikulčice
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 židovský hřbitov
 ZOO Hodonín
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Janův hrad
 Lanžhot
 Lovecký zámeček
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 minaret
 Apollonův chrám
 Pohansko
 Pohansko
 Maurská vodárna
 Holíč
 Obelisk
 Lednice
 kostel sv. Jiří
 manufaktura
 Lány
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 muzeum obce
 loretánská kaple
 Suchořádská Zmola
 kaple sv. Floriána
 Slunečná
 sklepní ulička
 Velké Pavlovice
 Nový dvůr
 Rybniční zámeček
 větrný mlýn
 Jarohněvice
 Chrám Tří Grácií
 Brodské
 kaple sv. Huberta
 Zámecký mlýn
 Kraví hora
 kostel sv. Markéty
 Šardice
 Gbely
 Randez-vous
 Aloch
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Boleradice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Prušánky
Hlavní 480
696 21 Prušánky
Tel: 511 111 733
Základní informace místa
ID místa: 8314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama