Původní kaple sv. Izidora vystavěna r. 1712. V letech 1751–1758 přestavěna na kostel ve stylu vrcholného baroka. Kostelní zvony zrekvírovány za první i druhé svět. války. V současnosti v kostelní věži zavěšeny 4 zvony.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel ze silnice procházející obcí
© Pavel Vítek 07/2009
Prušánky patří mezi významné vinařské obce náležející k národopisné oblasti Podluží. Nacházejí se 11 km jihozápadně od Hodonína a 11 km severovýchodně od Břeclavi. Asi 1 km severně od obce leží areál asi 500 tradičních vinných sklepů nazvaný Nechory, vinařská vesnička tvořená výhradně z vinných sklepů.
Pavel Vítek, 18.9. 2009
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261. V roce 1712 byla postavena kaple sv. Izidora. V letech 1751–1758 byla kaple přestavěna na kostel ve stylu vrcholného baroka. Ještě koncem roku 1758 byl povýšen na kostel farní. Původní, šindeli krytý kostel, byl často opravován. Poslední oprava chrámu byla provedena v roce 1995. V letech 1996–1997 byla dostavěna nová sakristie a kolem kostela vybudován park. Na počátku roku 2003 proběhla rekonstrukce vitrážovaných oken. Kostelní zvony byly dvakrát zrekvírovány. Poprvé v roce 1917, podruhé v roce 1942. V současnosti jsou v kostelní věži zavěšeny 4 zvony. Obraz sv. Izidora umístěný nad oltářem pochází z 18. stol a je dílem olomouckého jezuity Raaba. Kaplička Panny Marie umístěná v parku u kostela sem byla přemístěna ze svého původního stanoviště v centru obce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecprusanky.cz/index.php?page=/historie/farnost, 18.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Prušánky

Místa v okolí

 Potvorovice
 Na Podluží
 Slovácká chalupa
 Starý Poddvorov
 Týnec
 Velké Bílovice
 Všetrapy
 Tvrdonice
 Stará Břeclav
 Mikulčice
 Mikulčice
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 židovský hřbitov
 ZOO Hodonín
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Janův hrad
 Lanžhot
 Lovecký zámeček
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Apollonův chrám
 minaret
 Pohansko
 Pohansko
 Holíč
 Maurská vodárna
 Obelisk
 kostel sv. Jiří
 Lednice
 manufaktura
 Lány
 megalitické kameny
 muzeum obce
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 kaple sv. Floriána
 sklepní ulička
 Nový dvůr
 Velké Pavlovice
 Rybniční zámeček
 větrný mlýn
 Kraví hora
 Jarohněvice
 Chrám Tří Grácií
 kaple sv. Huberta
 Brodské
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Markéty
 Šardice
 Gbely
 Randez-vous
 Aloch
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Boleradice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Prušánky
Hlavní 480
696 21 Prušánky
Tel: 511 111 733
Základní informace místa
ID místa: 8314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama