Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup 29. června 1368. Přestavěn na konci 15. stol. V 18. stol. hlášeny trhliny ve zdivu, provedeny pokusy o zajištění stavby. R. 1800 spadla klenba. R. 1858 poškozen zemětřesením, r. 1877 zcela opuštěn. V současnosti probíhá konzervace zdiva.
Hlavní obrázek místa
Stav kostela před konzervací. Interiér při pohledu k západu.
© Pavel Semple 05/2013
Obec Stránske má kolem 872 obyvatel (2019). Nachází se v Rájecké kotlině, přibližně 2 km jihovýchodně od Rájeckých Teplic. Ve svahu nad obcí je hřbitov se zříceninou kostela sv. Heleny. Níže ve vsi je nový kostel. Do vsi a ke kostelu vede přímá polní cesta z Rájeckých Teplic. Do vesnice jezdí autobusy z Žiliny. 2 km jižně od kostela je obec Kunerad. Odtud je možno začít výstup Stránskou dolinou na Veľkú lúku, nejvyšší bod jižní části Malé Fatry.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia), 5.1. 2021
popis

Kostel byl jednolodní orientovanou stavbou s užším presbytářem a pětibokým polygonálním závěrem. Před západním průčelím je vysunutá čtverhranná věž. Presbytář byl od lodi oddělen triumfálním obloukem. Do lodi se vstupovalo hrotitým gotickým portálem na jižní straně. Další vedlejší vstup byl také z přízemí věže. Severní stranu lodě a nároží presbytáře podpíraly opěrné pilíře. Na severní straně presbytáře byla obdélná sakristie. Věž a severozápadní část lodě jsou dnes silně nakloněny. V plné výšce západního průčelí má věž vertikální trhlinu. Loď měla vysokou sedlovou střechu krytou šindelem. Otisk střechy je dosud patrný na věži. Po obou stranách věže jsou také obě části střešního štítu. Mezi jižní částí střešního štítu a věží je v důsledku odchylky věže veliká mezera. Obvodové zdivo lodě je lépe dochováno na jižní straně, kde je gotický vstupní portál s polovinou svého ostění. Uvnitř jsou patrny spodní části triumfálního oblouku. Po nedávném…  číst dále

Pavel Semple, 5.1. 2021

historie

Jméno Stránske je odvozeno od údolí, ve kterém se vesnice nachází. První písemná zmínka o ní je z roku 1368, kdy její majitel Dominik Balog požádal o povolení ke stavbě kostela. Důvodem byla značná vzdálenost, přibližně 6 km, kterou museli místní lidé absolvovat cestou do kostela v Rájci. Obec v té době patřila k rájeckému panství. Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup Tomáš Telegdi 29. června 1368. V okolí kostela vznikl hřbitov. Na konci 15. stol. byl kostel přestavěn v pozdně gotickém slohu. Dostal nová okna a opěrné pilíře. Po opravě v roce 1694 jej vysvětil nitranský biskup Leopold Kolonič. V 18. stol. byl barokně upraven. V té době byly hlášeny trhliny ve zdivu kostela. Kolem roku 1800 spadla klenba, tu pak nahradil dřevěný strop. 15. ledna 1858 byla celá oblast zasažena zemětřesením. V Žilině byla poškozena většina domů. Už tak chatrný kostel ve Stránském byl také vážně poškozen. Na opravy…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://www.stranske.sk/obec-2/historia-obce/), 5.1. 2021

Půdorys místa


© http://www.iqservices.eu/sk/projekty/goticky-kostol-sv-heleny-v-obci-stranske.html
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

Místa v okolí

 Lietava
 Hradná
 Suľov
 Šarkania diera
 kostel sv. Jiří
 Suľovský hrad
 židovský hřbitov
 Hričov
 Ortodoxní synagoga
 Neologická synagoga
 Žilinský hrad
 Strečno
 Budatín
 Teplička nad Váhom
 Divinka
 Gbeľany
 Gbeľany
 synagoga
 Sobášný palác
 Bytča
 Starhrad
 kostel Všech svatých
 Trebostovo
 Trebostovo
 Mikšová
 Krasňany
 Rakovo
Základní informace místa
ID místa: 15459
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama