Děkanský chrám ze 3. čtvrtiny 14. stol., poničen za husit. válek r. 1422, trojlodí po přestavbě na přelomu 15. a 16. stol. Upraven J. Mockerem v l.1885–96. Uvnitř kamenná kazatelna z r. 1504 od Matyáše Rejska a cyklus fresek z přelomu 14. a 15. stol.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 02/2009
Pozdně gotická trojlodní stavba s dlouhým, pětiboce uzavřeným presbytářem a čtvercovou sakristií (bývalou kaplí P. Marie) při severní straně presbytáře. Nad kaplí je nízká hranolová věž. Při západním průčelí s portálem z roku 1514 a renesančním znakem města jsou přistaveny dvě šestiboké novodobé vížky. Na jižní vnější straně lodi je keramická mozaika Piety, zhotovená roku 1934 z materiálu vyrobeného rakovnickou společností RAKO. V interiéru je kamenná, bohatě zdobená kazatelna z roku 1504, dílo Matyáše Rejska. Vzácný je i cyklus fresek Umučení svatého Bartoloměje a svaté Doroty z přelomu 14. a 15. století.
Milan Caha (zdroj: Poche E., Umělecké památky Čech, díl 3 (P-Š), Academia, Praha 1980 a Soupis památek, ročník 39. Politický okres rakovnický, II. díl, 1913), 15.2. 2009
historie

Děkanský chrám sv. Bartoloměje stojí od třetí čtvrtiny 14. století na místě kostela sv. Mikuláše ze 12. století (doloženo jeho opevnění valy, příkopy a hradbami v roce 1119), zničeného požárem před polovinou 14. století. Chrám byl poničen za husitských válek v roce 1422 – tehdy se v něm opevnil kališník Žibřid ze Chříště spolu s kališnickými obyvateli Rakovníka a chrám vyhořel při dobývání katolickými vojsky Hanuše z Kolovrat a Aleše ze Šternberka. Zachován zůstal pouze presbytář a část zdí lodi. Loď byla obnovena až r. 1450. Dnešní trojlodní podobu získal chrám na přelomu 15. a 16. století. Z doby Vladislava Jagelonského pochází klenby, většina kamenických detailů oken a západní portál. Kostel byl opakovaně poškozen a vyloupen za třicetileté války v letech 1620, 1634 a 1639. Roku 1727 bylo barokně upraveno vstupní průčelí a doplněn interiér. Do poloviny 19. století bylo postupně odstraňováno opevnění…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Poche E., Umělecké památky Čech, díl 3 (P-Š), Academia, Praha 1980 a Soupis památek, ročník 39. Politický okres rakovnický, II. díl, 1913), 15.2. 2009

okruhy, vstupné

Bohoslužby: úterý 08:00, čtvrtek a pátek 17:30, neděle 09:00, 17:30 (v zimním čase), 18:00 (v letním čase).

15.2. 2009

Půdorys místa


© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 Vysoká brána
 sokolovna
 Samsonův dům
 synagoga
 radnice
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Husův sbor
 Senomaty
 kostel sv. Kateřiny
 Železniční muzeum
 smírčí kříž
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Všetaty
 kostel sv. Gotharda
 Louštín
 Krušovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Zhoř
 Pšovlky
 kostel sv. Prokopa
 Velká Buková
 Václavy
 židovský hřbitov
 Francouzský kříž
 kostel Všech svatých
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Krakovec
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 Mackova hora
 Křivoklát
 kostel sv. Víta
 Hůrky
 Propadený zámek
 Dub
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 synagoga
 stará radnice
 Hřebečníky
 kaple sv. Isidora
 Trpasličí díra
 kostel sv. Martina
 fara
 Jivno
 Hasen-Marterl
 Domoušice
 Oráčov
 kaple sv. Prokopa
 Roviny, Na Rovinách
 Lom Soseň
 socha sv. Floriána
 Boží kámen u Sosně
 Týřov
 Sobín
 Klíčavská přehrada
 kostel sv. Václava
 Hamousův statek
 Pravda
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Chříč
 Smrk
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Vrbice
 Žižkovo bojiště
 Kornhauz
 Leontýn
 Angerbach u Kožlan
 Strachovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Želeč
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakovník
Žižkovo nám. 189
269 01 Rakovník I
Tel: 313 512 274
fara.rakovnik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7427
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama