Pozdně gotický kostel s barokně přestavěnou lodí a novogotickou věží nahradil ve Frymburku původní svatyni, připomínanou poprvé roku 1277. Po napuštění lipenské přehradní nádrže se ocitl téměř na jejím břehu.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 05/2010
Frymburk stojí přímo na levém břehu lipenské přehradní nádrže, na silnici II/163. Vychází odtud i silnice II/162 na Český Krumlov. Autobusové spojení, v pracovních dnech relativně četné, se ve dnech volných téměř vytrácí. Frymburk je ideálním východiskem pro pěší i cyklistické túry po obou březích jezera vzhledem k tomu, že zde v bezledových měsících funguje přívoz do Frýdavy na pravém břehu (i pro automobily). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 9.30.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svatého Bartoloměje ve Frymburku

Nejstarší frymburský kostel se jako farní pod patronátem kláštera Ostrov u Davle připomíná poprvé roku 1277. Předcházela mu zřejmě ještě starší kaple. Současná stavba patří k posledním pozdně gotickým realizacím na rožmberských panstvích: nápis na jednom z opěrných pilířů presbytáře ji datuje do roku 1530. V presbytáři se dochovala síťová klenba švábského typu. Původně plochostropá loď byla přestavěna a zaklenuta roku 1652 stavitelem C. Nevem, z té doby pochází i většina zařízení. Dominantní věž u severního boku presbytáře vznikla roku 1870 a to buď zvýšením starší, nebo zcela novou výstavbou. Kostel má dnes negoticky nízkou střechu, což zvýrazňuje účinek vysokého jehlance na věži. Severně od kostela stojí fara, jejíž fasáda je dnes klasicistní. Napuštěním Lipenské přehrady se zcela změnila pohledová situace kostela: někdejší návrší nad Vltavou se změnilo v ostroh, vysunutý do jezera.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a K. Kuča: Města a městečka..., 1. díl, Libri 1995, 16.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 42 Politický okres kaplický, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Frymburk

Místa v okolí

Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Frymburk
382 16 Světlík 1
Tel: 777 251 021
ivanmarek@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9105
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama