Barokní kostel byl postaven r. 1753 na tehdejším městském hřbitově, stavební plány vypracoval Anton Scholz. R. 1755 kostel vyzdobil freskami Ignác Oderlický. Za josefínských reforem byl kostel r. 1784 uzavřen; r. 1790 obnoven jako hřbitovní kaple. Opraven v letech 1853 a 1900 (po zásahu bleskem).
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal, 09/2014
Kostel stojí v Jiráskových sadech, v místě, kde dříve býval městský hřbitov. Na místě zrušeného hřbitova byl v letech 1896–1899 vybudován městský park, místními nazývaný prostě "U Barborky". V kostele se konají pravidelné bohoslužby římskokatolické církve.
http://www.sumperk.cz, 12.6. 2013
historie

Barokní kostel sv. Barbory byl postaven roku 1753 u hřbitova, založeného roku 1606 (zrušeného r. 1896, kdy přestal kapacitně postačovat). Předměstský hřbitov původně sloužil luteránským obyvatelům města, r. 1624 přešel do majetku katolíků. Hřbitovní kostel byl postaven díky fundacím šumperského rychtáře Matyáše Barela a radního Zikmunda Dressera. Autorem stavebních plánů kostela byl šumperský zednický mistr Anton Scholz. Roku 1755 byl kostel vyzdoben nástropními freskami, autorem je uničovský malíř Ignác Oderlický (původně byly fresky připisovány malíři Františku Antonu Helbigovi, ale r. 1916 byl odkryt nápis na pravé straně lodi, ze kterého vyplývá že autorem je první zmiňovaný umělec). Fresky zobrazují Kristovo ukřižování, mor v Šumperku (s postavou děkana Dittricha, který se při své službě ostatním nakazil morem a zemřel) a pohled na město s postavou fundátora Z. Dressera. Sv. Barbora, které je kostel zasvěcen, je patronkou v hodině smrti…  číst dále

E.H. podle http://www.farnostsumperk.cz; http://www.infosumperk.cz/; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Kuča, Libri 2008, 12.6. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Šumperk

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Rapotín
 Třemešek
 Vikýřovice
 Háj u Šumperka
 Bludoveček
 Bludov
 Vikýřovice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Frankštát
 lázně Bludov
 kaple sv. Prokopa
 Burgstein
 Strážník
 Bohdíkov
 Velké Losiny
 Ruda nad Moravou
 Žerotínská sýpka
 Brníčko
 ruční papírna
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Mrtvý muž
 Sobotín
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Jiří
 Skalička
 Rabštejn
 Tři kameny
 Králova Hora
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Pleče
 Nemilka
 partyzánský bunkr
 Ztracené kameny
 rychta
 Zelené kameny
 kostel sv. Vavřince
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Křížový vrch
 kostel sv. Stanislava
Kontaktní informace
Kostel sv. Barbory
Jiráskovy sady
787 01 Šumperk

Římskokatolická farnost Šumperk
Kostelní nám. 2
787 01 Šumperk
Tel: +420 583 213 747
http://www.farnostsumperk.cz/
fasumperk@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11241
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama