Kostel sv. Barbory pochází z poloviny 14. století. První zmínka o šipínské plebánii je z roku 1352. Přestavěn byl až v 2. pol. 18. stol., kdy se Šipín stal vyhledávaným poutním místem. V letech 1991–95 proběhla celková rekonstrukce kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Barbory
© Milan Caha, 08/2007
Osada Šipín má dnes čtyři čísla popisná (bývalou faru, bývalou školu, bývalou myslivnu a kostel). Část osady, obývané převážně Němci, zanikla po roce 1945. V r. 1838 je v Šipíně zmiňováno 6 stavení a 41 obyvatel, byla zde navíc hospoda. Kostel sv. Barbory na Šipíně pochází z poloviny 14. století. První zmínka o šipínské plebánii je z roku 1352. Na konci 14. století vlastnili podací právo ke kostelu bratři Jan, Jetřich a Půta z Gutštejna. Počátkem 15. stol. měli patronát rytíři z Prostiboře sídlící na nedaleké Pakoslavi. Na počátku 18. stol. byl kostel značně zpustlý. Dnešní podobu získal při přestavbě z roku 1709. V letech 1991 – 1995 proběhla za finanční podpory německých rodáků zásadní rekonstrukce. V r. 1752 byl při kostele zřízen domek kostelníka a v roce 1857 získal Šipín samostatnou farou. Z prostředků náboženského fondu zde byla v r. 1788 postavena škola, o sto let později přestavěna. Ve druhé polovině 18. stol se stal Šipín oblíbeným poutním místem – a to zejména díky zázračnému prameni vyvěrajícímu v serpentinách silnice pod kostelem. Voda ze Svaté studánky měla léčit hlavně nemoci očí a pohybové ústrojí. Poutě, kterých se zúčastňují především němečtí rodáci, byly obnoveny po roce 1990.
Milan Caha: zdroj: Umělecké památky Čech P/Š svazek třetí, Academia, 1980 a tabule naučné stezky, 23.10. 2007
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Konstantinovy Lázně

Místa v okolí

 Šipín
 kaple Panny Marie
 Bezemín
 Daňkov
 Gutštejn
 Hrádek
 Falštejn
 Hradištský vrch
 Trpísty
 Cebiv
 Očín
 Bavůrkův kříž
 Dolní Polžice
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Bezdružice
 Švamberk
 Luhov
 radnice
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 Milkov
 Luhov
 kostel sv. Václava
 Lhota
 boží muka
 kostel sv. Petra
 Malšín
 Podmokly
 Pňovany
 Černošín
 Líšťany
 Šontál
 brána do sadu
 Prokopská štola
 Stříbro – MPZ
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Koubkova brána
 Husitská bašta
 štola Svatá Barbora
 Mostní brána
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Anna
 Sulislav
 Březín
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Jakuba
 Svojšín
 Svojšín
 Volfštejn
 kostel sv. Vavřince
 Frumštejn
 Úlice
 Kořen
 Kořen
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Buben
 Nečtiny
 Třebel
 Preitenstein
 Ošelín
 Rochlov
 Nečtiny – MPZ
 židovský hřbitov
 Nečtinský Špičák
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 Manětín – MPZ
 Manětín
Kontaktní informace
Farnost Konstantinovy Lázně
V Aleji 90
Konstantinovy Lázně
Tel: 736 612 408
Základní informace místa
ID místa: 5577
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama