Současný kostel sv. Anny byl vybudován v novogotickém slohu v letech 1873–1877 v místech starší, prostorově již nevyhovující kaple. Stavbu provedl stavitel Josef Schaniak z Uherského Hradiště. V r. 1908 byla postavena fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Obec Huštěnovice se nachází na jihovýchodní Moravě v oblasti Dolňáckého Slovácka severně od Uherského Hradiště. Dominantou obce je novogotický římskokatolický farní kostel sv. Anny, stojící přibližně ve středu protáhlé návsi. U vchodu je kamenný kříž z r. 1874. Přes obec, která má asi 1000 obyvatel, prochází silnice I/55 a železniční trať 330 z Přerova do Břeclavi. Zelená turistická značka spojuje místní železniční zastávku přes centrum s kostelem a obecním muzeem a Baťův kanál.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 25.8. 2019
popis

Kostel je jednolodní orientovaná stavba s apsidou, nižším obdélným presbytářem, dvěma symetrickými bočními přístavky v závěru a hranolovou, 40 m vysokou věží v ose průčelí. Z rovného průčelí vystupuje těleso pravoúhlé věže na čtvercovém půdoryse. Hladká fasáda je členěna přízemní průběžnou profilací římsy, ve vrcholu pak vyloženou profilací korunní římsy. Průčelí je členěno mělkým rizalitem věže v rozsahu jedné okenní osy. V přízemí je na osu prolomeno pravoúhlým vchodem s kamenným, plošně profilovaným portálem s lomeným obloukem a v ose nad ním pak s dvojicí pravoúhlých oken obdobného zakončení lomeným obloukem. Nad portálem je umístěna pískovcová erbovní kartuš se znakem obecní pečetě s figurou radlice a zkratkou S B N H. Na pravé straně portálu je v pískovcovém ostění zasazena kamenná deska s nápisem ve znění: „DŮM MŮJ DŮM MODLITBY JEST Občanstvo Huštěnovické vystavěti dalo 1873-1874 A POSVĚCEN…  číst dále

Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog a další, 25.8. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi a pozdější obci Huštěnovice pochází z roku 1220, kdy olomoucký biskup Robert přiznal velehradskému klášteru desátek z huštěnovických vinic. Tehdy se ves uvádí pod názvem Wesconewiz. Od 80. let 18. století stávala na návsi pouze zděná zvonice. V roce 1828 byla v její blízkosti postavena kaple sv. Anny. Dne 26. července 1873 došlo k slavnostnímu položení základního kamene a k jeho posvěcení P. Františkem Michalským z Uherského Hradiště. Novogotický kostel sv. Anny vznikl v místech původní, prostorově již nevyhovující kaple. Stavbu prováděl stavitel Josef Schaniak z Uherského Hradiště. Podle nápisu na portálu lze soudit, že hrubá stavba byla zřejmě hotová již v roce 1874. Práce na kostele však pokračovaly ještě další tři roky. Dne 10. července 1876 byla dokončena stavba věže a 14. října 1876 byl dokončen hlavní oltář sv. Anny, který zhotovil řezbář Antonín Čuba z Přerova. Dne 8. dubna 1877…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: farhustenovice-cz, památkový katalog, http://www.hustenovice.cz a další, 25.8. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Huštěnovice

Místa v okolí

 Sušice
 větrný mlýn
 boží muka
 synagoga
 archeoskanzen Modrá
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Modrá
 Spytihněv
 Horní Hrádek
 židovský hřbitov
 Mistřice
 Dolní Hrádek
 Bílovice
 Kunovice
 Panský dvůr
 Napajedla
 Letecké muzeum
 Napajedla
 Napajedla
 sekvojovec obrovský
 Březolupy
 Nedachlebice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 kostel sv. Václava
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Lhotka u Hradčovic
 kaple sv. Barbory
 Šarovy
 Smraďavka
 Komínské skály
 Buchlov
 Částkov
 smírčí kříž
 Svárov
 Bunč
 Otrokovice
 Obora
 Polešovické rybníky
 Sochařská vyhlídka
 Brdo
 Vlčnov
 Roštín I
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Roštín II
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Velký Ořechov
 Kvasice
 Velké Těšany
 Tečovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 kostel sv. Jakuba
 rozhledna Zdenička
 Louky
 Cetechovice
 Zdounky
 Domanín
 Zdounky
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zdislavice
 Zlín
 Troubky
 Troubky
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 14336
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama