Gotický kostel z r. 1331. V r. 1464 pobořen a r. 1527 obnoven. V r. 1712-1725 barokně přestaven. Za císaře Josefa II. zrušen a stal se zříceninou. R. 1887 na zřícenině kostela postavena rozhledna, počátkem 20. stol. zbořena a r. 1969 opět postavena.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídková věž
© Luděk Pitter 04/2006
Místo jež můžete najít zařazeno v některých databázích jako zřícenina kostela sv. Anny a v jiných jako rozhledna se nachází západně od Klatov, na vrchu zvaném Hůrka. Je přístupné pěšky z Klatov, asi 4 km, ale můžete také dojet autem až na parkoviště pod vrchem. Pojedete z Klatov na Domažlice a před benzinovou pumpou, která je v místě odbočky na Nýrsko odbočíte vpravo a asi po 100 je parkoviště, odkud je to na vrchol pěšinou snad jen 100 m. do prudkého stoupání. Nebo budete pokračovat pešky po cestě, půjdete kolem kostela sv. Martina a dál vzhůru na Hůrku. Pokud se vydáte na místo za pěkným výhledem na Klatovy, budete zklamáni. Místo je zarostlé stromy, bez výhledu. Rozhledna je nepřístupná, ale výhled z prostoru s okny pod horní plošinou stejně zakrývají stromy a na plošině odkud by možná nějaký výhled byl, mají radiokomunikace antény. Proto nepřehlédněte značení k vyhlídce na Šumavu, která je západně mírně pod vrcholem asi 400 m od zříceniny kostela a asi 50 m pod kostelem sv. Martina.
L.P., 11.4. 2006
historie

Na místě stával původně gotický kostel založený roku 1331. V roce 1464 pobořen a roku 1527 obnoven. V letech 1712 až 1725 barokně přestaven na jednolodní kostel uzavřený vícestranným presbytářem. Za císaře Josefa II. v 80. letech 19. stol. byl kostel zrušen a pomalu se začal měnit ve zříceninu. Původní rozhledna byla postavena roku 1887 na zřícenině kostela sv. Anny. Později byly vypracovány plány na novou rozhlednu, ale místo toho byla naopak jen stará rozhledna ve 20. letech 20. stol. zbořena. Až v roce 1969 byla postavena rozhledna s prosklenou vyhlídkou, tak jak ji vidíte dnes.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 11.4. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klatovy I

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 synagoga
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Lomec
 Tupadelské skály
 Luby
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 Sobětice
 Koryta
 Loreta
 štola Loreta
 Drslavice
 Komošín
 Týnec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Dolany
 Újezdec
 Sohostov
 synagoga
 Kouskova Lhota
 Janovice nad Úhlavou
 Srbice
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 Mochtín
 sýpka
 Obytce
 Klenová
 kostel sv. Markéty
 Kokšín
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Předslav
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Markéta
 Švihov
 Dvořec
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Habartice
 fara
 kostel sv. Václava
 Běhařov
 Pušperk
 U Žižků
 Opálka
 Lázeň
 Hradiště
 Úsilov
 rozhledna Bolfánek
 boží muka
 Dobrá Voda
 Běšiny
 Běšiny
 židovský hřbitov
 Běšiny
 Ježovy
 Boříkovy
 Podolí
 Červené Poříčí
 Ruchomperk
 Němčice
 Hořákov
 Chocomyšl
 Bystřice nad Úhlavou
 Křenice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Mlázovy
 kostel sv. Mikuláše
 Březí
 Měčín
 kaple sv. Anny
 Zichov
 Jindřichovice
 Malonice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Koráb
 kostel sv. Blažeje
 Čachrov
 Vlčkovice
 synagoga
 Plánice
 židovský hřbitov
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Herštejn
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Nemilkov
 Netřeby
 fara
 Ptenín
 kaple
 Kolinec
 Pajrek
 Ujčín
 mlýn
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kanice
 Velhartice
 Květkovice
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Kašovice
 Lázně Letiny
Základní informace místa
ID místa: 1928
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama