Gotický kostel z r. 1331. V r. 1464 pobořen a r. 1527 obnoven. V r. 1712-1725 barokně přestaven. Za císaře Josefa II. zrušen a stal se zříceninou. R. 1887 na zřícenině kostela postavena rozhledna, počátkem 20. stol. zbořena a r. 1969 opět postavena.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídková věž
© Luděk Pitter 04/2006
Místo jež můžete najít zařazeno v některých databázích jako zřícenina kostela sv. Anny a v jiných jako rozhledna se nachází západně od Klatov, na vrchu zvaném Hůrka. Je přístupné pěšky z Klatov, asi 4 km, ale můžete také dojet autem až na parkoviště pod vrchem. Pojedete z Klatov na Domažlice a před benzinovou pumpou, která je v místě odbočky na Nýrsko odbočíte vpravo a asi po 100 je parkoviště, odkud je to na vrchol pěšinou snad jen 100 m. do prudkého stoupání. Nebo budete pokračovat pešky po cestě, půjdete kolem kostela sv. Martina a dál vzhůru na Hůrku. Pokud se vydáte na místo za pěkným výhledem na Klatovy, budete zklamáni. Místo je zarostlé stromy, bez výhledu. Rozhledna je nepřístupná, ale výhled z prostoru s okny pod horní plošinou stejně zakrývají stromy a na plošině odkud by možná nějaký výhled byl, mají radiokomunikace antény. Proto nepřehlédněte značení k vyhlídce na Šumavu, která je západně mírně pod vrcholem asi 400 m od zříceniny kostela a asi 50 m pod kostelem sv. Martina.
L.P., 11.4. 2006
historie

Na místě stával původně gotický kostel založený roku 1331. V roce 1464 pobořen a roku 1527 obnoven. V letech 1712 až 1725 barokně přestaven na jednolodní kostel uzavřený vícestranným presbytářem. Za císaře Josefa II. v 80. letech 19. stol. byl kostel zrušen a pomalu se začal měnit ve zříceninu. Původní rozhledna byla postavena roku 1887 na zřícenině kostela sv. Anny. Později byly vypracovány plány na novou rozhlednu, ale místo toho byla naopak jen stará rozhledna ve 20. letech 20. stol. zbořena. Až v roce 1969 byla postavena rozhledna s prosklenou vyhlídkou, tak jak ji vidíte dnes.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 11.4. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klatovy I

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 synagoga
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Bílá věž
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Lomec
 Tupadelské skály
 Luby
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Bezděkov
 Sobětice
 Koryta
 štola Loreta
 Loreta
 Drslavice
 Komošín
 Týnec
 Dolany
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Újezdec
 Sohostov
 synagoga
 Kouskova Lhota
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Srbice
 kaple sv. Felixe
 Mochtín
 sýpka
 Obytce
 Klenová
 kostel sv. Markéty
 Kokšín
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Předslav
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Markéta
 Švihov
 Dvořec
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Habartice
 fara
 kostel sv. Václava
 Běhařov
 Pušperk
 U Žižků
 Opálka
 Lázeň
 Hradiště
 Úsilov
 rozhledna Bolfánek
 boží muka
 Dobrá Voda
 Běšiny
 Běšiny
 židovský hřbitov
 Běšiny
 Ježovy
 Boříkovy
 Podolí
 Červené Poříčí
 Ruchomperk
 Němčice
 Hořákov
 Chocomyšl
 Bystřice nad Úhlavou
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Křenice
 Mlázovy
 kostel sv. Mikuláše
 Březí
 kaple sv. Anny
 Měčín
 Zichov
 Jindřichovice
 Malonice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Koráb
 Čachrov
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 Nový Herštejn
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Nemilkov
 Netřeby
 Ptenín
 Kolinec
 Pajrek
 Ujčín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kanice
 Velhartice
 Květkovice
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Kašovice
 Lázně Letiny
Základní informace místa
ID místa: 1928
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama