Gotický kostel z r. 1331. V r. 1464 pobořen a r. 1527 obnoven. V r. 1712-1725 barokně přestaven. Za císaře Josefa II. zrušen a stal se zříceninou. R. 1887 na zřícenině kostela postavena rozhledna, počátkem 20. stol. zbořena a r. 1969 opět postavena.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídková věž
© Luděk Pitter 04/2006
Místo jež můžete najít zařazeno v některých databázích jako zřícenina kostela sv. Anny a v jiných jako rozhledna se nachází západně od Klatov, na vrchu zvaném Hůrka. Je přístupné pěšky z Klatov, asi 4 km, ale můžete také dojet autem až na parkoviště pod vrchem. Pojedete z Klatov na Domažlice a před benzinovou pumpou, která je v místě odbočky na Nýrsko odbočíte vpravo a asi po 100 je parkoviště, odkud je to na vrchol pěšinou snad jen 100 m. do prudkého stoupání. Nebo budete pokračovat pešky po cestě, půjdete kolem kostela sv. Martina a dál vzhůru na Hůrku. Pokud se vydáte na místo za pěkným výhledem na Klatovy, budete zklamáni. Místo je zarostlé stromy, bez výhledu. Rozhledna je nepřístupná, ale výhled z prostoru s okny pod horní plošinou stejně zakrývají stromy a na plošině odkud by možná nějaký výhled byl, mají radiokomunikace antény. Proto nepřehlédněte značení k vyhlídce na Šumavu, která je západně mírně pod vrcholem asi 400 m od zříceniny kostela a asi 50 m pod kostelem sv. Martina.
L.P., 11.4. 2006
historie

Na místě stával původně gotický kostel založený roku 1331. V roce 1464 pobořen a roku 1527 obnoven. V letech 1712 až 1725 barokně přestaven na jednolodní kostel uzavřený vícestranným presbytářem. Za císaře Josefa II. v 80. letech 19. stol. byl kostel zrušen a pomalu se začal měnit ve zříceninu. Původní rozhledna byla postavena roku 1887 na zřícenině kostela sv. Anny. Později byly vypracovány plány na novou rozhlednu, ale místo toho byla naopak jen stará rozhledna ve 20. letech 20. stol. zbořena. Až v roce 1969 byla postavena rozhledna s prosklenou vyhlídkou, tak jak ji vidíte dnes.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 11.4. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klatovy I

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 synagoga
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Bílá věž
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Lomec
 Tupadelské skály
 Luby
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Bezděkov
 Sobětice
 Koryta
 štola Loreta
 Loreta
 Drslavice
 Komošín
 Týnec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Dolany
 Újezdec
 Sohostov
 synagoga
 Kouskova Lhota
 Janovice nad Úhlavou
 Srbice
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 Mochtín
 sýpka
 Obytce
 Klenová
 kostel sv. Markéty
 Kokšín
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Předslav
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Markéta
 Švihov
 Dvořec
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Habartice
 fara
 kostel sv. Václava
 Běhařov
 Pušperk
 U Žižků
 Opálka
 Lázeň
 Hradiště
 Úsilov
 boží muka
 Dobrá Voda
 Běšiny
 Běšiny
 rozhledna Bolfánek
 židovský hřbitov
 Běšiny
 Ježovy
 Boříkovy
 Podolí
 Červené Poříčí
 Ruchomperk
 Němčice
 Hořákov
 Chocomyšl
 Bystřice nad Úhlavou
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Křenice
 Mlázovy
 kostel sv. Mikuláše
 Březí
 Měčín
 Zichov
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Koráb
 Čachrov
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 židovský hřbitov
 Dešenice
 synagoga
 Nový Herštejn
 kostel sv. Prokopa
 Nemilkov
 Netřeby
 Kolinec
 Ptenín
 Ujčín
 Pajrek
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kanice
 Velhartice
 Květkovice
 Mokrosuky
 Kašovice
 Lázně Letiny
Základní informace místa
ID místa: 1928
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama