
Kostel je jednolodní stavba s pětiboce zakončeným presbytářem, věž se schodištěm na kruchtu je v západním průčelí, sakristie na severní straně. Zachovaly se některé původní gotické prvky – kružba jednoho z oken, žebrová klenba. Vnitřní zařízení kostela pochází z doby poslední velké opravy v polovině 19. století, v současné době je uloženo v prostorách litomyšlského proboštství.
Gotický kostel stojí na Toulovcově (dřívě Špitálském) náměstí, zřejmě nejdéle osídlené části města. Již roku 1347 je zde zmiňován městský špitál, u kterého vznikla nejdříve zřejmě kaple, později kostel Rozeslání sv. Apoštolů – zmiňovaný poprvé v roce 1407, kdy významný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec finančně zajistil špitál. Podle tradice je v kostele pohřbený. Jde o nejstarší dosud stojící sakrální prostor ve městě, se špitálem byl spojený krytou chodbou. Kostel byl několikrát poničen (během husitských válek i za války třicetileté), několikrát také vyhořel a byl následně opraven (především v letech 1705, 1735, 1775 a 1814). V letech 1838–42 proběhla velká rekonstrukce v romantickém stylu, kdy byly mimo jiné do dnešní podoby dostavěny kruchta a věž, zároveň byl zrušen špitál a nedaleký špýchar – kostel je od té doby samostatný. Budova špitálu byla zbořena po roce 1945.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.