Zřizování předměstských hřbitovů se samostatnými kostely bylo reakcí na hospodářský růst českých měst v 16. století a růst povědomí o základních hygienických rizicích. Ve Volyni byl hřbitov zřízen po roce 1580, kdy začala i stavba kostela, dokončeného 1618. Současná podoba z let 1877 a 1939.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 04/2011
Zřizování předměstských hřbitovů se samostatnými kostely bylo reakcí na hospodářský růst českých měst v 16. století a růst povědomí o základních hygienických závadách. Ve Volyni byl hřbitov zřízen po roce 1580, kdy začala i stavba kostela, dokončeného 1618. Jednalo se o jedno z nejmenších českých měst, které se k podobnému kroku odhodlalo. Jeho uskutečnění, velmi akutní vzhledem k poloze farního kostela a malému rozsahu původního hřbitova u něj, umožnil odkaz manželů Matěje a Ludmily Držtkové. Josefínské reformy, které znamenaly definitivní zánik pohřebiště u kostela Všech svatých, přinesly paradoxně dočasné zrušení kostela na Malsičce a jeho přeměnu na skladiště. Až roku 1877 byl obnoven jako svatyně, vybaven věží a novorománskou fasádou. Zatím poslední oprava proběhla v letech 1938–39. Hřbitov na Malsičce je dnes jediným volyňským legálním pohřebištěm, najdeme zde hroby řady lokálně významných osobností. Na neznámém místě zde spočívají i ostatky slavného loutkáře Václava Kopeckého, který zemřel v místním chudobinci.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a informační tabule u vchodu na hřbitov, 29.4. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Volyně

Místa v okolí

 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Nihošovice
 Doubravice u Volyně
 Hoštice u Volyně
 boží muka
 Lčovice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 kaple Dobrá voda
 Čestice
 Čkyně
 Zálezly
 Želibořice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kbíl
 Čepřovice
 Němčice
 Dřešínek
 Královácký kámen
 Hoslovice
 Skalice
 kostel sv. Anny
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Dobrš
 Helfenburk
 Smrčná
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Přečín
 Vlachovo Březí
 kostel sv. Václava
 Lipovice
 Husův sbor
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 Boží kámen
 mariánský sloup
 masné krámy
 kostel sv. Mikuláše
 Putkov
 Dub
 kamenný most
 Tažovice
 Střela
 Chocholatá Lhota
 Střela
 Tourov
 Cehnice
 Ohrazenice
 Štěchovice
 Řepice
 Maleč
 Budkov
 dům U jelena
 Haselburg
 dům č. p. 42
 Žižkův most
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 Mladějovice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Vojnice
 Kladruby
 Mladějovice
 Kladruby
 Drahonice
 Štěkeň
 Hrádek u Husince
 panský dům
 Drslavice
 Bavorov
 kostel sv. Dominika
 kostel sv. Jiljí
 Zdíkov
 Frymburk
 Mačice
 Kbelnice
 Hvížďalka
 Střelské Hoštice
 Vitějovice
 Kestřany
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Volyně
Lidická 120
387 01 Volyně
Tel: 383 372 962
http://farnost-volyne.unas.cz/
farnost.volyne@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 9952
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama