kostel Povýšení sv. Kříže

kostol Povýšenia sv. Kríža, Žiar nad Hronom
Současný klasicistní chrám vznikl v místech staršího kostela v letech 1806-1813. Donátorem stavby byl banskobystrický biskup G. Zerdahelyi. Plány vypracoval kněz řehole piaristů Florián Dom. Dne 14. září 1812 na svátek Povýšení svatého Kříže chrám posvětil biskup G. Zerdahelyi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Římskokatolický klasicistní kostel Povýšení svatého Kříže stojí ve městě Žiar nad Hronom (do r. 1955 Svätý Kríž nad Hronom; něm. Heiligenkreuz an der Gran; maď. Garamszentkereszt) ležícím na středním Slovensku v Banskobystrickém kraji, v Žiarské kotlině na břehu řeky Hron, obklopené Kremnickými a Štiavnickými vrchy a pohořím Vtáčnik. Nejvýznamnější dominantou města je renesančně-barokní biskupský zámek (kaštieľ). Nedaleko města stojí zřícenina hradu Šášov.
Luděk Vláčil, 4.9. 2020
popis

Kostel je jednolodní klasicistní stavbou se dvěma věžemi v průčelí, postavený na půdorysu kříže. V ose průčelí je vstupní portikus, jehož součástí je tympanon ve tvaru trojúhelníkového štítu. V tympanonu se nachází erb biskupa G. Zerdahelyiho od Leopolda Forstra. Mezi věžemi je měděný kříž a latinský nápis znějící "Hle, kříž Páně, utíkejte protivníci." V severní věži jsou tři zvony, velký Michaela archanděla, Floriána a Jana Nepomuckého (1660 kg), z r. 1948 a umíráček (58 kg) z r. 1924. V jižní věži je střední zvon Neposkvrněného početí Panny Marie (750 kg) z r. 1924 a tzv. malý zvon svatého Kříže (430 kg) z r.1924. V interiéru je nad hlavním oltářem obraz Povýšení svatého Kříže od vídeňského malíře Františka Schöna z r. 1809. V lodi jsou čtyři boční oltáře zasvěcené svaté Anně, svatému Štěpánovi, prvnímu mučedníkovi, Andělu strážci a Panně Marii Karmelské. Nad každým z oltářů je olejomalba…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://ziar.fara.sk/content/historia-farnosti a další, 22.4. 2021

historie

Název Svätý Kríž se prvně uvádí v roce 1237. Svatokřížská farnost je rovněž velmi stará. Prvním známým farářem byl v letech 1254-1264 Gerard z Parmy. První zmínka o kostele pochází až z roku 1527, kdy se vzpomíná již jako starý. Na počátku 19. století byl kostel zchátralý a nevyhovující. Z toho důvodu jej v roce 1806 nechal banskobystrický biskup Gabriel Zerdahelyi zbourat. Přibližně v místech starého kostela vznikl v letech 1806 až 1813 současný jednolodní klasicistní chrám. Plány stavby vypracoval kněz řehole piaristů Florián Dom. Již v roce 1812 byla stavba téměř dokončena a proto jej dne 14. září 1812 na svátek Povýšení svatého Kříže posvětil biskup Gabriel Zerdahelyi. Současně byly do hlavního oltáře uloženy relikvie svatých: Fulgencia, Jukundína a Severina.

Luděk Vláčil - zdroj: http://ziar.fara.sk/content/historia-farnosti a další, 22.4. 2021

Slovensko, Banskobystrický,  Žiar nad Hronom  ( ZH ),

Místa v okolí

 Žiar nad Hronom
 Šášov
 Revište
 Glanzenberg
 Joergesův dům
 Starý zámok
 Hellenbachův dům
 radnice
 Kremnica
 židovský hřbitov
 Nový zámok
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Žarnovica
Základní informace místa
ID místa: 15190
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama