Na základech původního dřevěného kostela, údajně postaveného před rokem 1670, byl v letech 1797 – 1798 postaven současný kostel Povýšení sv. Kříže.
Hlavní obrázek místa
Kostel Povýšení sv. Kříže v Hošťálkové
© Pavel Vítek 06/2008
Obec Hošťálková leží v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů 12 km západně od Vsetína. Kostel Povýšení sv. Kříže leží na západní straně nad obcí.
Pavel Vítek, 17.7. 2008
popis

Kostel Povýšení sv. kříže, vystavěný podél jihozápadní – severovýchodní osy, je je podélná trojboce ukončená stavba. V chrámové věži, vztyčené nad vstupním portálem, je v prvním patře umístěna hudební tribuna a na jejích bocích pavlače. Za pozornost stojí tepaný mešní kalich zdobený hlavičkami andílků, pocházející z roku 1697 a šest cínových oltářních svícnů ulitých v roce 1808.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 17.7. 2008

historie

Asi již ve 14. století, v období selské a pasekářské kolonizace, byla pravděpodobně založena obec Hošťálková, i když první písemná zpráva o obci pochází až z roku 1505. První kostel, ještě dřevěný, byl údajně postaven před rokem 1670. Současný kostel Povýšení sv. Kříže byl vystavěn v letech 1797 – 1798.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 17.7. 2008

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS),

Místa v okolí

 Hošťálková
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Pržno
 Rajnochovice
 Liptál
 hraniční kameny
 Šaumburk
 Podolí
 Hradiště
 Nový Šaumburk
 Janůvka
 kaple sv. Floriána
 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Vsetín
 Loučka
 Obřany
 Vartovna
 Komárno
 Lukov
 Skalný
 Tusculum
 Branky
 Chvalčov
 Branky
 Jarcová
 Branky
 Chvalčov
 kostel sv. Josefa
 Hostýn
 Hostýn
 Loukov
 Klenov
 Bystřička
 Vystrkov
 Štípa
 Lešná
 Arnoltovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Slavkov pod Hostýnem
 Kelč
 Libosváry
 Všechovice
 Horní Újezd
 evangelický kostel
 Vizovice
 Křídlo
 Hovězí
 kostel sv. Vavřince
 dům U apoštolů
 kostel sv. Jiljí
 Klečůvka
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Krásno nad Bečvou
 Trubiska
 Malhotice
 Malhotice
 Lužkovice
 kaple sv. Anny
 Čertovy skály
 Zlín
Základní informace místa
ID místa: 6511
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama