Kostel klarisek pochází ze 14. stol. Přestavěn z původního kláštera z konce 13. stol. Věž představuje klenot architektury na Slovensku. R. 1782 zrušen klášter i kostel. Kostel se stal sídlem právnické akademie a gymnázia. Klášter sloužil Univerzitní knihovně. Kostel užíván jako koncertní síň.
Hlavní obrázek místa
Kostel Klarisek v Bratislavě.
© Pavel Vítek 08/2019
Kostel klarisek Povýšení Svatého Kříže najdeme v bratislavské městské části Staré Město. Leží 320 m severně od kostela sv. Michala, 250 m jihovýchodně od Michalské brány nebo 400 m severozápadně od Slovenského národního divadla. Vedle kostela se nachází klášter klarisek, který v současné době slouží jako Univerzitní knihovna v Bratislavě.
Pavel Vítek, 1.11. 2020
popis

Bratislavský kostel klarisek pochází ze 14. století. Je zasvěcen Povýšení sv. Kříže. Jedná se o jednolodní gotickou stavbu zaklenutou křížovou klenbou. Hlavní oltář je ozdoben několika plastikami a postranní oltáře Zvěstování a sv. Kláry se zachovaly z poslední rokokové úpravy v roce 1760. Kazatelna s alegoriemi Víry, Naděje, Lásky a Svatého Písma je také rokoková. Klarisky musely opustit klášter v roce 1782, když Josef II. zrušil tento kostel i klášter jako mnoho jiných kostelů a klášterů. Kostel se stal poté sídlem právnické akademie a gymnázia. Věž má tvar pětibokého hranolu. Z původní výzdoby věže se zachovala socha sedícího krále, Madony a dvou světic. V roku 1914 se kostel s klášterem dostaly do majetku města, které je dalo k dispozici nově utvořené Univerzitní knihovně. O tři roky později je získala Maďarská královská pokladnice pro regionální muzeum. Od roku 1919 klášter opět slouží…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_a_kl%C3%A1%C5%A1tor_klarisiek_%28Bratislava%29, 1.11. 2020

historie

Na konci 13. století vznikla komunita klarisek v Prešpurku, kterou roku 1297 schválil papež Bonifác VII. Král Ondřej III. Jejím příslušnicím v uvedeném roce daroval opuštěný klášter cisterciáků, pocházející ze začátku 13. stol., který byl zničen českými vojsky krále Přemysla Otakara II. v letech 1271 a 1273. O významu řehole svědčí fakt, že její členky požívaly ochranu uherských panovníků. Klarisky ihned po získání zničené klášterní budovy začaly stavbu opravovat. Současně začaly s výstavbou kostela zasvěceného Povýšení Svatého Kříže. V druhé polovině 14. stol. došlo k prodloužení lodě o jedno klenbové pole. Byl vystavěn triumfální oblouk a presbyterium. Okolo roku 1370 bylo přistoupeno k zaklenutí lodě křížovou klenbou. Do následujícího století se protáhla výstavba architektonicky nejhodnotnější části kostela, její věže. Nebyla však postavena od základů, ale přistavěli ji na zpevněné pilíře jihozápadního nároží chrámové lodě.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_a_kl%C3%A1%C5%A1tor_klarisiek_%28Bratislava%29, 1.11. 2020

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15337
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama