Kostel klarisek pochází ze 14. stol. Přestavěn z původního kláštera z konce 13. stol. Věž představuje klenot architektury na Slovensku. R. 1782 zrušen klášter i kostel. Kostel se stal sídlem právnické akademie a gymnázia. Klášter sloužil Univerzitní knihovně. Kostel užíván jako koncertní síň.
Hlavní obrázek místa
Kostel Klarisek v Bratislavě.
© Pavel Vítek 08/2019
Kostel klarisek Povýšení Svatého Kříže najdeme v bratislavské městské části Staré Město. Leží 320 m severně od kostela sv. Michala, 250 m jihovýchodně od Michalské brány nebo 400 m severozápadně od Slovenského národního divadla. Vedle kostela se nachází klášter klarisek, který v současné době slouží jako Univerzitní knihovna v Bratislavě.
Pavel Vítek, 1.11. 2020
popis

Bratislavský kostel klarisek pochází ze 14. století. Je zasvěcen Povýšení sv. Kříže. Jedná se o jednolodní gotickou stavbu zaklenutou křížovou klenbou. Hlavní oltář je ozdoben několika plastikami a postranní oltáře Zvěstování a sv. Kláry se zachovaly z poslední rokokové úpravy v roce 1760. Kazatelna s alegoriemi Víry, Naděje, Lásky a Svatého Písma je také rokoková. Klarisky musely opustit klášter v roce 1782, když Josef II. zrušil tento kostel i klášter jako mnoho jiných kostelů a klášterů. Kostel se stal poté sídlem právnické akademie a gymnázia. Věž má tvar pětibokého hranolu. Z původní výzdoby věže se zachovala socha sedícího krále, Madony a dvou světic. V roku 1914 se kostel s klášterem dostaly do majetku města, které je dalo k dispozici nově utvořené Univerzitní knihovně. O tři roky později je získala Maďarská královská pokladnice pro regionální muzeum. Od roku 1919 klášter opět slouží…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_a_kl%C3%A1%C5%A1tor_klarisiek_%28Bratislava%29, 1.11. 2020

historie

Na konci 13. století vznikla komunita klarisek v Prešpurku, kterou roku 1297 schválil papež Bonifác VII. Král Ondřej III. Jejím příslušnicím v uvedeném roce daroval opuštěný klášter cisterciáků, pocházející ze začátku 13. stol., který byl zničen českými vojsky krále Přemysla Otakara II. v letech 1271 a 1273. O významu řehole svědčí fakt, že její členky požívaly ochranu uherských panovníků. Klarisky ihned po získání zničené klášterní budovy začaly stavbu opravovat. Současně začaly s výstavbou kostela zasvěceného Povýšení Svatého Kříže. V druhé polovině 14. stol. došlo k prodloužení lodě o jedno klenbové pole. Byl vystavěn triumfální oblouk a presbyterium. Okolo roku 1370 bylo přistoupeno k zaklenutí lodě křížovou klenbou. Do následujícího století se protáhla výstavba architektonicky nejhodnotnější části kostela, její věže. Nebyla však postavena od základů, ale přistavěli ji na zpevněné pilíře jihozápadního nároží chrámové lodě.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_a_kl%C3%A1%C5%A1tor_klarisiek_%28Bratislava%29, 1.11. 2020

Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15337
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama