Kostel klarisek pochází ze 14. stol. Přestavěn z původního kláštera z konce 13. stol. Věž představuje klenot architektury na Slovensku. R. 1782 zrušen klášter i kostel. Kostel se stal sídlem právnické akademie a gymnázia. Klášter sloužil Univerzitní knihovně. Kostel užíván jako koncertní síň.
Hlavní obrázek místa
Kostel Klarisek v Bratislavě.
© Pavel Vítek 08/2019
Kostel klarisek Povýšení Svatého Kříže najdeme v bratislavské městské části Staré Město. Leží 320 m severně od kostela sv. Michala, 250 m jihovýchodně od Michalské brány nebo 400 m severozápadně od Slovenského národního divadla. Vedle kostela se nachází klášter klarisek, který v současné době slouží jako Univerzitní knihovna v Bratislavě.
Pavel Vítek, 1.11. 2020

  historie

  Na konci 13. století vznikla komunita klarisek v Prešpurku, kterou roku 1297 schválil papež Bonifác VII. Král Ondřej III. Jejím příslušnicím v uvedeném roce daroval opuštěný klášter cisterciáků, pocházející ze začátku 13. stol., který byl zničen českými vojsky krále Přemysla Otakara II. v letech 1271 a 1273. O významu řehole svědčí fakt, že její členky požívaly ochranu uherských panovníků. Klarisky

  Pavel Vítek – zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_a_kl%C3%A1%C5%A1tor_klarisiek_%28Bratislava%29, 1.11. 2020

  popis

  Bratislavský kostel klarisek pochází ze 14. století. Je zasvěcen Povýšení sv. Kříže. Jedná se o jednolodní gotickou stavbu zaklenutou křížovou klenbou. Hlavní oltář je ozdoben několika plastikami a postranní oltáře Zvěstování a sv. Kláry se zachovaly z poslední rokokové úpravy v roce 1760. Kazatelna s alegoriemi Víry, Naděje, Lásky a Svatého Písma je také rokoková. Klarisky musely opustit klášter v roce

  Pavel Vítek – zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_a_kl%C3%A1%C5%A1tor_klarisiek_%28Bratislava%29, 1.11. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Bratislavský,  Bratislava I  ( BA, BL ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15337
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15337
  Uveřejněno: 1.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama