Barokní poutní kostel v dominující poloze nad okolím Nových Hradů nad pramenem, považovaným za léčivý.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa, 08/2003
Barokní dvouvěžová centrální stavba, obklopená ze tří stran ambitem, stojí na vysoké terase, vyrovnávající příkrý svah úbočí Kraví hory. Od silnice se k ní vystupuje dvouramenným schodištěm, zdobeným soudobými plastikami. Pod ním se nachází trojdílná otevřená kaple. Sám kostel je orientovaný k východu, vzhledem ke konfiguraci terénu je hlavním průčelím severní bok. Stavba je téměř dokonale symetrická: na západním i východním boku kostela stojí identické věže: přízemí západní z nich slouží jako předsíň, ve východní je sakristie. Vlastní kostel má vpodstatě čtvercovou loď, zaklenutou kopulí. Na západní i východní straně na ní navazují apsidy, z nichž v západní se nachází kruchta, ve východní je presbytář. Interiér kostela má bohatou štukovou výzdobu i ucelený soudobý mobiliář.
Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 6.6. 2008
historie

Výrazná dominanta Novohradska vznikla v letech 1708–1715 z iniciativy hraběte Karla A. Buquoye. V roce 1729 vyzdoben freskami, přemalovanými při opravě roku 1888.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 6.6. 2008

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dobrá Voda

Místa v okolí

 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Světví
 Cuknštejn
 Svébohy
 kaple Panny Marie
 Nové Hrady
 Žumberk
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Zlatá Ktiš
 Nové Hrady
 radnice
 morový sloup
 Buquoyská hrobka
 Čížkrajice
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Sokolčí
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 Slabošovka
 Žofinka
 Červené blato
 kostel sv. Jiří
 ZOO Dvorec
 Nežetice
 Újezdec
 fara
 Sedlo
 Tichá
 Šicova kaplička
 kontribuční sýpka
 Komařice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dobrá Voda (u Nových Hradů)
Husova 2
373 33 Nové Hrady
Tel: 386 301 327
novehrady@familimariens.org
Základní informace místa
ID místa: 6312
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama