Barokní poutní kostel v dominující poloze nad okolím Nových Hradů nad pramenem, považovaným za léčivý.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa, 08/2003
Barokní dvouvěžová centrální stavba, obklopená ze tří stran ambitem, stojí na vysoké terase, vyrovnávající příkrý svah úbočí Kraví hory. Od silnice se k ní vystupuje dvouramenným schodištěm, zdobeným soudobými plastikami. Pod ním se nachází trojdílná otevřená kaple. Sám kostel je orientovaný k východu, vzhledem ke konfiguraci terénu je hlavním průčelím severní bok. Stavba je téměř dokonale symetrická: na západním i východním boku kostela stojí identické věže: přízemí západní z nich slouží jako předsíň, ve východní je sakristie. Vlastní kostel má vpodstatě čtvercovou loď, zaklenutou kopulí. Na západní i východní straně na ní navazují apsidy, z nichž v západní se nachází kruchta, ve východní je presbytář. Interiér kostela má bohatou štukovou výzdobu i ucelený soudobý mobiliář.
Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 6.6. 2008
historie

Výrazná dominanta Novohradska vznikla v letech 1708–1715 z iniciativy hraběte Karla A. Buquoye. V roce 1729 vyzdoben freskami, přemalovanými při opravě roku 1888.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 1, 1977, 6.6. 2008

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dobrá Voda

Místa v okolí

 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Cuknštejn
 Svébohy
 Nové Hrady
 kovárna
 Žumberk
 Buquoyská rezidence
 Zlatá Ktiš
 Nové Hrady
 radnice
 morový sloup
 Buquoyská hrobka
 Čížkrajice
 Hrádek
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Sokolčí
 Černá
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 Slabošovka
 kostel sv. Jiří
 ZOO Dvorec
 Újezdec
 Tichá
 Komařice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dobrá Voda (u Nových Hradů)
Husova 2
373 33 Nové Hrady
Tel: 386 301 327
novehrady@familimariens.org
Základní informace místa
ID místa: 6312
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama