Kostel vystavěn jako špitální a hřbitovní v roce 1623 dle plánů a. Spezzy. Roku 1630 poškozen požárem. V letech 1661-1663 dostavěn v raně barokní podobě. V současné době probíhají rozsáhlé rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Marek 10/2005
Kostel Panny Marie de Sale jsem navštívil při prohlídce Jičína. Auto jsme nechali zaparkované u Valdické brány a ke kostelu šli okolo zámeckého parku směrem na Prahu. Věž kostela září do dálky. V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce, na které se podílí město, církev a místní občané. Věž samotná již rekonstrukcí prošla, a tak je z dálky vidět. Čelní stranu věže zdobí sochy a při příchodu ke kostelu upoutají pohled zašlé náhrobní kameny, na kterých jsou patrné erby dávných šlechtických rodů. Kostel je uzavřen a dovnitř je vidět mříží. Rekonstrukce se týká i vnitřních prostor. Z druhé strany kostela je otevřená márnice, ve které hoří spousty svíček u sochy Ježíše Krista. Hřbitov je velice rozlehlý a je na něm mnoho starších náhrobků, ze kterých lze vyčíst mnohé o kultuře a žití v Jičíně. Ve zdech kostela byla zabudována spousta náhrobních kamenů, převezených z dnes již zaniklých kostelíků a poutních míst. Návštěva kostela rozhodně stojí za to. Po prohlídce zámku a Valtické věže si snad každý při procházce na hřbitově uvědomí krátkost života.
amarek@centrum.cz, 21.10. 2005
historie

Kostel Panny Marie de Sale (dříve Kostel Nejsvětější trojice) Kostel byl vystavěn jako špitální a hřbitovní. Jeho založení na Novém městě se datuje k roku 1629 dle plánů A.Spezzy jako kostel Nejsvětější trojice. Již počátkem stavby byl v rané fázi roku 1630 poškozen požárem a po roce 1634 došlo k přerušení stavby. V letech 1661-1663 byl kostel dostavěn v raně barokní podobě a vysvěcen Panně Marii Bolestné de Sale. V roce 1718 byla dostavěna v průčelí věž. Kostel opraven roku 1795, v roce 1941 a v současné době probíhají rozsáhlé rekonstrukce. Po jižní straně lodi můžeme vidět obdélníkovou kapli, pocházející ze 17. století, po severní straně obdélníkovou márnici. Věž s pilastry v nárožích má v průčelí niky se současnými sochami. Dole stojí dvě sochy trpícího Krista, uprostřed sochy andělů a nejvýše sv. Petr a sv. Pavel. Hlavní oltář, pocházející z roku 1730, je barokní a opět pravděpodobně…  číst dále

amarek/Umělecké památky Čech, svazek první/, 21.10. 2005

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín

Místa v okolí

 Valdická brána
 synagoga
 Čeřovka
 Čeřov
 Vokšice
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Brada
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Prachovské skály
 Ostružno
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 kostel sv. Jiří
 Jičíněves
 Tuř
 Milíčeves
 Nadslav
 Pařez
 Dřevěnice
 Alainova věž
 Bradlec
 kostel sv. Martina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Kozlov
 Samšina
 kostel sv. Martina
 Mackov
 Údrnice
 Stav
 Kovač
 Kamenice
 Kumburk
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Mokřice
 Lavice
 Kláštenec
 Konecchlumí
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 Staré Hrady
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Ducha
 Pařízek
 Volanice
 Češovské valy
 skalní město Apolena
 Choteč
 kostel sv. Vavřince
 Spařence
 stará radnice
 Milkovice
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 Trosky
 palmový skleník
 socha sv. Václava
 děkanství
 Mlázovice
 kaple sv. Marka
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiří
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Nebákov
 kostel sv. Václava
 Humprecht
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Obora
 Křižánky
 Muzeum piva
 Dětenice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 skalní mlýn
 Staré Smrkovice
 Semtinská lípa
 Ždírec
 Pekařova brána
 Levín
 Ostroměř
 Hradišťko
 Řezníčkova vila
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Žďár
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 dub letní
 panská hájovna
 boží muka
 socha sv. Prokopa
 Levínská Olešnice
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
 kaple sv. Anny
 Radeč
 kostel sv. Jiří
 Čertova ruka
 Podlesí
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Kavčiny
 Valdštejn
 Hlavatice
Základní informace místa
ID místa: 3528
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama