Kostel vystavěn jako špitální a hřbitovní v roce 1623 dle plánů a. Spezzy. Roku 1630 poškozen požárem. V letech 1661-1663 dostavěn v raně barokní podobě. V současné době probíhají rozsáhlé rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Marek 10/2005
Kostel Panny Marie de Sale jsem navštívil při prohlídce Jičína. Auto jsme nechali zaparkované u Valdické brány a ke kostelu šli okolo zámeckého parku směrem na Prahu. Věž kostela září do dálky. V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce, na které se podílí město, církev a místní občané. Věž samotná již rekonstrukcí prošla, a tak je z dálky vidět. Čelní stranu věže zdobí sochy a při příchodu ke kostelu upoutají pohled zašlé náhrobní kameny, na kterých jsou patrné erby dávných šlechtických rodů. Kostel je uzavřen a dovnitř je vidět mříží. Rekonstrukce se týká i vnitřních prostor. Z druhé strany kostela je otevřená márnice, ve které hoří spousty svíček u sochy Ježíše Krista. Hřbitov je velice rozlehlý a je na něm mnoho starších náhrobků, ze kterých lze vyčíst mnohé o kultuře a žití v Jičíně. Ve zdech kostela byla zabudována spousta náhrobních kamenů, převezených z dnes již zaniklých kostelíků a poutních míst. Návštěva kostela rozhodně stojí za to. Po prohlídce zámku a Valtické věže si snad každý při procházce na hřbitově uvědomí krátkost života.
amarek@centrum.cz, 21.10. 2005
historie

Kostel Panny Marie de Sale (dříve Kostel Nejsvětější trojice) Kostel byl vystavěn jako špitální a hřbitovní. Jeho založení na Novém městě se datuje k roku 1629 dle plánů A.Spezzy jako kostel Nejsvětější trojice. Již počátkem stavby byl v rané fázi roku 1630 poškozen požárem a po roce 1634 došlo k přerušení stavby. V letech 1661-1663 byl kostel dostavěn v raně barokní podobě a vysvěcen Panně Marii Bolestné de Sale. V roce 1718 byla dostavěna v průčelí věž. Kostel opraven roku 1795, v roce 1941 a v současné době probíhají rozsáhlé rekonstrukce. Po jižní straně lodi můžeme vidět obdélníkovou kapli, pocházející ze 17. století, po severní straně obdélníkovou márnici. Věž s pilastry v nárožích má v průčelí niky se současnými sochami. Dole stojí dvě sochy trpícího Krista, uprostřed sochy andělů a nejvýše sv. Petr a sv. Pavel. Hlavní oltář, pocházející z roku 1730, je barokní a opět pravděpodobně…  číst dále

amarek/Umělecké památky Čech, svazek první/, 21.10. 2005

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín-Nové Město

Místa v okolí

 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Čeřovka
 Čeřov
 Vokšice
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Brada
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Prachovské skály
 Ostružno
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 kostel sv. Jiří
 Jičíněves
 Tuř
 Milíčeves
 Nadslav
 Pařez
 Dřevěnice
 Alainova věž
 Bradlec
 kostel sv. Martina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Kozlov
 Samšina
 kostel sv. Martina
 Mackov
 Údrnice
 Stav
 Kovač
 Kumburk
 Kamenice
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Mokřice
 Lavice
 Kláštenec
 Konecchlumí
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiljí
 Staré Hrady
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Ducha
 Pařízek
 Češovské valy
 Volanice
 skalní město Apolena
 Choteč
 kostel sv. Vavřince
 Spařence
 stará radnice
 Milkovice
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 Trosky
 popravčí kámen
 palmový skleník
 socha sv. Václava
 děkanství
 Mlázovice
 kaple sv. Marka
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiří
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Nebákov
 Humprecht
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Obora
 Křižánky
 Muzeum piva
 Dětenice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 skalní mlýn
 Staré Smrkovice
 Semtinská lípa
 Ždírec
 Pekařova brána
 Levín
 Ostroměř
 Hradišťko
 Řezníčkova vila
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Žďár
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 dub letní
 panská hájovna
 boží muka
 socha sv. Prokopa
 Levínská Olešnice
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
 kaple sv. Anny
 Radeč
 kostel sv. Jiří
 Čertova ruka
 Podlesí
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Kavčiny
 Valdštejn
 Hlavatice
Základní informace místa
ID místa: 3528
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama