Římskokatolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Novogotická stavba podle projektu arch. L. Satzkého z roku 1894. Dominuje Masasarykovým sadům.
Hlavní obrázek místa
Pohled na průčelí farního kostela.
© Jan P. Štěpánek 02/2006

dějiny a popis kostela

Díky poměrně skromnému počtu historických a architektonických památek, které leží na území levobřežní části slezského města Těšína, dnešní Český Těšín, vytváří římskokatolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova nejvýraznější dominantu města. Kostel, který je často také označován jako chrám Božského Srdce Páně, stojí v klidné severní části města na okraji rozlehlých Masarykových sadů. Mohutná novogotická stavba byla postavena podle projektu vídeňského architekta L. Satzkého z iniciativy jezuitů. Kostel byl dokončen v roce 1894 a v témže roce vysvěcen. Stavbě měly původně dominovat dvě osově souměrné štíhlé průčelní věže, leč jak to bývá, z nedostatku financí byla do projektované výšky postavena pouze jedna z nich, a to ta západní. Jednolodní stavba, doplněná po obou stranách souměrnými kaplemi, je vystavěna z režného zdiva, kombinovaného se zdivem omítaným. Vážně poškozen byl kostel v roce 1945 při odstřelu nedalekého mostu přes řeku Olši, kdy zde probíhaly osvobozovací boje. Po 2. světové válce zde po nějakou dobu byla zřízena apoštolská administrativa pro československou část Vratislavského biskupství a sídlil zde biskup. V současnosti kostel prochází postupnou rekonstrukcí.
Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri), 16.2. 2006
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Český Těšín

Místa v okolí

 Brandýs
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 městské hradby
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 Městská střelnice
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Chotěbuz
 Rybí dům
 Podobora
 Ropice
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Konská
 Vělopolí
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 Kostelec
 Střítež
 Třanovice
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Trojice
 Stonava
 Hnojník
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel Božího Těla
 Stonava
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Vendryně
 Pitrov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Suchá
 Vendryně - vápenka
 Ráj
 kříž na Vidíkově
 Dolní Domaslavice
 Solca
 Horní Soběšovice
 Janečkův mlýn
 Lom - Mořské oko
 evangelický kostel
 Horní Domaslavice
 Žermanický lom
 radnice
 Karpentná
 Dolní Soběšovice
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 kašna
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 Karviná - Doly
 kostel sv. Markéty
 Kotulova dřevěnka
 Prostřední Suchá
 Kocurovice
 Prochaskova vila
 Horní Bludovice
 Dobratice
 Dolní Suchá
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 vodárenská věž
 větrný mlýnek
 kostel sv. Anny
 Velká Čantoryje
 Šumbark
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kostel sv. Jiří
 kaple na Horním konci
 zvonička
 Orlová
 kaple na dolním konci
 Adámkova vila
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 kostel sv. Martina
 vodní mlýn
 Skalice
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 3928
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama