Kostel původně barokní z konce 17. stol. R. 1877 přestavěn do novorománské podoby, z původní stavby zachováno jen zdivo věže.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice - Hluboš
© František Kinař 05/2017
Hluboš je obec v okrese Příbram v údolí říčky Litavky, asi 5 km jižně od Jinců a 7 km severně od Příbrami. Leží na silnici II/118.
18.5. 2017
historie

První zmínky o obci jsou z roku 1355. Odehrály se zde dvě bitvy – 8. září 1422 husitská bitva příbramských a Hanuše z Kolovrat. Příbramští byli tehdy poraženi. Druhá bitva byla na jaře roku 1611, kdy do Čech vpadli Pasovští. Roku 1546 byla místní tvrz přestavěna na zámek. Koncem 17. století zde byl vystavěn kostel Nejsvětější Trojice.

čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 18.5. 2017

pověsti

Založení kostela na Hluboši

Tuhle povídačku zapsali toulaví žáci darebáci, když táhli od města k městu, kalamář u pasu, za uchem přiříznutý husí brk a žaludek prázdný jako studna po horkém létě. Ta příhoda vzala počátek tam, kde dnes majestátně stojí hlubošský kostel sv. Trojice, nad rozlehlým podbrdským údolím řeky Litavky. Tehdy v těch místech stávala kaplička sv. Antonína, patrona zamilovaných, těhotných a pocestných. Bylo to místo, hojně navštěvované hlubošským lidem a oblíbené dětmi ke svým hrám. Staří tu rádi usedali do stínů stromů, aby se kochali pohledem na krásný kraj litavského údolí. Toho letního dne bylo obzvláště hezky. Slunce po celý den rozpalovalo tuto vyhlídku do líbezné podbrdské doliny a děti na paloučku za kapličkou hrály oblíbenou hru o knoflíky, zvanou čamrda. Šimon, vnouček mlynáře Ješátka, už prohrál skoro všechny své čamrdy a štěstí ve hře ne a ne přijít. Už mu zbývaly jen ty na kaťatech. Tu pohlédl na šátek, do kterého mu maminka…  číst dále

převzato z http://www.hlubos.estranky.cz, 18.5. 2017

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hluboš

Místa v okolí

 Hluboš
 Pičín
 Drahlín
 Buková u Příbramě
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 Plešivec
 Dlouhá Lhota
 kříž sv. Ivana
 Studený vrch
 mariánský sloup
 Ostrý
 Valdek
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Památník Vojna
 Viereckschanze
 Neumětely
 Lochovice
 synagoga
 Šemíkův pomník
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 Osov
 kostel sv. Jiljí
 Dobříš
 zámecké zahrady
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Vargač
 Hořovice
 Vysoká u Příbramě
 Obora
 Čertův most
 Hořovice
 Neumětely
 židovský hřbitov
 kaple
 Komárov
 Tihava
 Libomyšl
 židovský hřbitov
 Otmíče
 Zálužský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 Rtišovice
 Hůrka u Vranovic
 Všeradice
 Králova stolice
 synagoga
 Smolotely
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Zduchovice
Základní informace místa
ID místa: 13361
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama