Barokní kostel vznikl přestavbou pův. kostela ze 13. stol. (zmiň. r. 1361). R. 1506 přistavěna věž, v l. 1707-15 kostel barok. přestavěn (Petr Paur z Myslibořic). V 18. a 19. stol. stav. upravován (zvýšena věž, přístavby). Zařízení převážně rokokové. Kostel patří mezi chráněné kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
© Martin Tlach, 08/2012
Kostel je orientovaná jednolodní stavba obdélníkového půdorysu, s rovně ukončeným kněžištěm, na severní straně je kněžiště odsazeno, s věží. Na severní straně je mariánská kaple. K jižní zdi kněžiště přistavěna nová sakristie čtvercového půdorysu, na ní navazuje nový depozitář a jižní předsíň. V podvěží je původní sakristie a nad ní panská oratoř; ke které vede ze zámku krytá chodba. V ose západního průčelí je předsíň, chránící hlavní vstup do kostela. Loď kostela je valeně zaklenutá v pěti polích se styčnými lunetami, vítězným obloukem spojena s presbytářem. Vnitřní výbava kostela je převážně rokoková. Z období 30 let 18. stol. je retabulum hlavního oltáře, boční oltář sv. Kateřiny, mramorová, bohatě tvarovaná křtitelnice (románský fragment kamenné křtitelnice je uložen v mariánské kapli) , reliéfy bohatě zdobená kazatelna (dat. 1735) se znaky Marie Anny Nüberové a Anny Žofie roz. Hermannové, na parapetu schodiště reliéf kázání sv. Jana Křtitele, na kazatelně kázání malého Ježíše Krista v chrámě, kázání sv. Pavla. Stříšku zdobí dodatečně přidaní andílci a socha Krista Dobrého pastýře). Z období po polovině 18. století jsou tři boční oltáře s obrazy od Josefa Tadeáše Rottera, Františka Vavřince Korompaye a Josefa Ignáce Havelky. Uprostřed retabula hlavního oltáře obraz Narození Panny Marie od Josefa Ignáce Havelky, dále jej zdobí dřevořezby sv. Josefa a Judy Tadeáše na bocích oltáře, v nástavci plastika Boha Otce v oblacích s andílky od neznámého řezbáře. Ten je podle všeho autorem i kazatelny a bočního retabulové oltáře sv. Barbory se sochou sv. Barbory uprostřed, po stranách s postavami sv. Šebestiána a sv. Rocha, v lodi jsou další tři podobné retabulové oltáře patrně od stejného autora – oltář Čtrnácti sv. pomocníků, Oltář sv. Františka Xaverského s obrazem sv. Floriána od J. T. Rottera (hlavní obraz světcovy smrti od neznámého…  číst dále
E. Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999, 19.9. 2012
historie

Kostel byl postaven již ve 13. století, v době kdy vznikalo město Jimramov. Přímo zmiňovaný je až roku 1361 v první písemné zprávě o Jimramovu. Věž byla přistavěna v roce 1506, barokní přestavbou prošel kostel v letech 1707 – 1715 (Petr Paur z Myslibořic). Následně byla věž zvýšena o zvonicové patro, opatřena vnějším schodištěm a byla přistavěna západní předsíň, roku 1879 jižní předsíň a depozitář vedle ní. Roku 1933 byla původní jehlancová střecha věže nahrazena střechu barokního tvaru. Kostel patří mezi chráněné kulturní památky ČR. Vnitřní výbava kostela je převážně rokoková; řezbami a obrazy bohatě zdobené oltáře, kazatelna, varhanní skříň. V interiéru kostela je náhrobník Ferdinanda Baltazara z Puru († 1700) a nástěnný mramorový kenotaf (symbolický náhrobek) ve tvaru baldachýnu se znakem Františka Augustina z Waldorfu († 1754).

E. Horáková podle Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999, 19.9. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

Místa v okolí

 Síň rodáků
 evangelický kostel
 radnice
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Christianeum
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 Skály
 Dalečín
 Dalečín
 Skalský dvůr
 Brtounova chalupa
 evangelický kostel
 rondokubistické domy
 Tylův dům
 radnice
 radnice
 Polička
 městské opevnění
 Bystré
 Karasín
 Pomezí
 Drátenická skála
 Kadov
 Kadovské železárny
 Čtyři palice
 kostel sv. Markéty
 Milovské Perničky
 evangelický kostel
 Domanínek
 Aueršperk
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Medlovský rybník
 Pyšolec
 socha zubra
 kaple sv. Anny
 Centrum Eden
 evangelický kostel
 kostel sv. Erasma
 Svojanov
 Zkamenělý zámek
 radnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Kateřiny
 Zubštejn
 rybník Sykovec
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Václava
 Lisovská skála
 Trpínský mlýn
 Demelova kaple
 Devět skal
 Karlštejn
 kostel sv. Mikuláše
 štola sv. Trojice
 Killerova kaplička
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Čachnov
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - horní sídlo
 Kozlov - dolní sídlo
 Karle
 Crhov
 Louka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 10920
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama