Původní románský kostel (doložen snad 1004, jistě 1206) nahrazen 1336–80 gotickou stavbou. V letech 1702–73 barokní úpravy (záp. věže, kaple sv. Jana Nepomuckého, jižní zvonice), 1897 částečná regotisace (především jižní portál). Po roce 1990 opravován.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
© Pavel Vítek 08/2006
Kostel stojí v severní čtvrtině propojeného sledu žateckých náměstí (Svobody - Hošťálkovo - Žižkovo), proti vstupu do hrazeného města Kněžskou branou. Sem lze vyjet od okružní křižovatky silnice I/27 s místními komunikacemi pod pivovarem, parkování na Žižkově náměstí. Od obou místních nádraží vzdálen asi 800 m. Vzhledem k pokračujícím opravám interiéru nepřístupný.
Ivan Grisa, 16.11. 2008
popis

Kostel je síňové trojlodí s dlouhým presbytářem o výšce a šířce hlavní lodi, orientovaným k východu. Zastřešení vytváří dojem pseudobasiliky. Západní průčelí proti trojlodí mírně užší (respektuje šířku románského kostela) vrcholí dvěma štíhlými hranolovými věžemi, jejichž spodní části dodnes obsahují kvádříkové zdi se skrytými románskými detaily. Na jihu se k němu připojuje osmiboká kaple sv. Jana Nepomuckého. Jižní stěna předsíně před hlavním portálem trojlodí novogotická, s trojúhelnými štíty. Východně od ní mohutná zvonice na soklu, obloženém pískovcovými kvádry. Všechny tři věže mají cibulové helmice s lucernami. Západní průčelí včetně věží, kaple sv. Jana Nepomuckého a horní patra zvonice mají barokní fasády se štukovými ornamenty, trojlodí a presbytář si zachovaly gotický vzhled s novogotickými úpravami. Vnitřek zaklenut křížovými klenbami s hruškově profilovanými žebry. Vnitřní zařízení převážně raně a vrcholně…  číst dále

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 4, 16.11. 2008

historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Žatci

Farní kostel osady na předhradí žateckého hradu je poprvé připomínán roku 1004. Na počátku 13. století byla postavena románská stavba, ze které se zachovala spodní část západního průčelí, které tvořilo trojvěžový westwerk. Roku 1336 daroval Jan Lucemburský městu desátek na přestavbu kostela. Nové síňové trojlodí s dlouhým presbytářem nahradilo do konce 14. století původní stavbu, z níž byl ponechán upravený westwerk, k jižní stěně trojlodí byla přiložena dřevěná zvonice na mohutném kamenném soklu (zřejmě v 16. století). Do vzhledu stavby významně zasáhlo baroko: po roce 1702 bylo upraveno západní průčelí, 1724–8 vznikla jižně od západních věží centrální kaple sv. Jana Nepomuckého, po požáru 1738 byla postavena západní dvojice hranolových věží, vyrůstajících z někdejšího westwerku (1740) a v letech 1753–73 nahradila dřevěnou část zvonice masivní jižní věž (stavitel P. Losch). Požár 1840 poškodil klenbu a zničil helmice západních věží (obnoveny 1857).…  číst dále

Ivan Grisa, dle D. Líbal, Katalog gotické architektury, Umělecké památky Čech, svazek 4 a Průzkumy památek XI-2/2004, 16.11. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jan Beránek, Martin Ebel, Petr Čech: Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Žatci (in Průzkumy památek 2004-II, NPÚ - ÚOP Praha, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Žatec

Místa v okolí

 městské hradby
 synagoga
 kostel sv. Václava
 silniční most
 Chmelový maják
 kostel sv. Jakuba
 evangelický kostel
 Stará papírna
 Dreherův pivovar
 židovský hřbitov
 Libočany
 kostel sv. Václava
 Žiželice
 Staňkovice
 Rybňany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Milošice
 Dobříčany
 kostel sv. Vavřince
 Stekník
 kostel sv. Václava
 Milčeves
 Milčeves
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 Kličín
 železniční most
 Velemyšleves
 menhir Zakletý mnich
 kaple sv. Antonína
 Líčkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Bitozeves
 Libořice
 Vičice
 železniční most
 Škrle
 kostel sv. Kateřiny
 Mradice
 Tuchořice
 Želeč
 Travertinová kupa
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Bílence
 synagoga
 Lipno
 Kaštice
 Drahúš
 kaple
 Dolánky
 Rubín
 Třeskonice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Libědice
 kostel sv. Víta
 radnice
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Postoloprty
 nová radnice
 silniční most
 pivovar
 židovské ghetto
 Přečaply
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Matouše
 zavlažovací nádrž
 Široké Třebčice
 židovské ghetto
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Údlice
 židovský hřbitov
 Poláky
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Veliká Ves
 Pětipsy
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 sýpka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Nový hrad
 archeologický skanzen
 Hřivice
 Roviny, Na Rovinách
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 Hlubany
 Pravda
 kostel sv. Víta
 Buškovice
 Písečný vrch
 Domoušice
 fara
 Brody
 kostel sv. Martina
 Džbán
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Ferdinanda
 hradiště u Černovic
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Hošťálkovo náměstí 133
438 01 Žatec
Tel: 415 710 306
http://www.farnostzatec.wz.cz/
Základní informace místa
ID místa: 7024
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama