Původně gotický kostel ze 14. století. Poté byl roku 1555 renesančně přestavěn. Roku 1729 byl znovu přestavěn a to barokně, včetně rozšíření presbyteria a přistavění věže. V nice presbytáře socha Panny Marie, patrně od J. F. Pacáka.
Hlavní obrázek místa
kostel od severu
© Rodochrozit, 03/2011
Jednolodní stavba. Loď i presbytář jsou kryty šindelem, stanová stříška osmibokého sanktusníku je pobita plechem. Ze západního průčelí, zdobeného atikou se dvěma vázami, vystupuje jednopatrová věž, na rozích zesílená toskánskými pilastry s báňovitou střechou pobitou plechem, přecházející v osmistěn, s lucernou a menší bání. Presbytář má půlkruhový závěr a po obou stranách přístavky - v severním je sakristie, v jižním kaple. V podlaze jsou zapuštěny desky - jedna se zašlapanými znaky, druhá deska se znakem lva a ženskou postavou, náhrobník se Strakovským znakem a renesančním nápisem. Ve zdi u hlavního oltáře je zasazena kamenná deska se znakem Dobřanských. Kostel má čtyři zvony - 0,96 m, 0,51m, 0,66 m a umíráček. Na kostele ve výklenku je barokní socha Panny Marie.
rodo chrozit , 10.3. 2011
historie

První zmínka o kostelu pochází již z roku 1124, nebo 1142. Ve 14. století kostel farní, ve století 17. kostel filiální. Současná podoba kostela pochází z přestavby původního kostela v roce 1555, svědčí o tom nápis uvnitř. Roku 1702 byl kostel rozšířen a upraven barokně. Do podlahy presbytáře byly zasazeny figurální a erbovní náhrobníky datované k 17. a 18. století. Roku 1729 Karel Fred. Dobřenský z Dobřenic dal kostel opravit, rozšířit presbyterium a postavit novou zvonici. U kostela je k vidění skupina lip. Nejmohutnější má obvod 460cm. Kolem prochází žlutá turistická značka, která vede ve směru Dolní Přím - Lochenice.

L. H. (podle turistika.cz), 7.11. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Neděliště

Místa v okolí

 Neděliště
 Světí
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Ondřeje
 Chlum
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Rodov
 Habřina
 Dohalice
 Smiřice
 Vražba
 Holohlavy
 Dolní Přím
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Rotemberk
 muzeum
 Újezd
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 jez Hučák
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 Velichovky
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 Jeřice
 akvadukt u Komárova
 Hrádek u Nechanic
 Stračov
 Stračov
 Kalthaus
 zvonice
 Libčany
 Libčany
 Nechanice
 Wenkeův dům
 Kunčice
 pevnost Josefov
 Velehrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Pustohrad u Hořic
 Libišany
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Bílé Poličany
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Vavřince
 Hořice
 městský hřbitov
 Bašnice
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Kuks
 Žireč
 kostel sv. Anny
 zvonice
 Škroupův dům
 Miletín
 fara
 Zvole
 kostel Božího Těla
 Babice
 Podorlický skanzen
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kratonohy
 Holovousy
 Chloumky
 Obědovice
 Sviništany
Základní informace místa
ID místa: 9828
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama