Kostel s blíže neznámou dobou vzniku. Ví se, že zde stál už před r. 1500, kdy byl vyroben první zvon. Pravděpodobně byl postaven majitelem přilehlého šlechtického sídla. V l. 1673 a 1897–1898 provedeny stavební úpravy. R. 1711 vyroben druhý zvon. Varhany na obj. kníže Collalta r. 1896.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 24.11. 2003
Kostel Jména Panny Marie skrývá nejednu záhadu. Není známo přesné datum stavby ani jméno stavitele. Díky zvonu, který byl doložen v pozdějších inventářích, víme, že zde kostel stál už před rokem 1500. Z roku 1657 je známa zpráva od benediktýna Ř. T. Volného, že kostel postavily „jakési panny, nikoliv však řádové sestry“. Je to ale spíše pověst, než fakt. S největší pravděpodobností se jedná o tribunový kostel, jelikož ve středověku stál nad vesnicí. Duchovní správu zde zastával zámecký kaplan. Lze tak usoudit z nenalezení žádných stop a dokladů o farní budově. Kolem kostela se rozkládal hřbitov. V letech 1673 a 1897–98 prodělal kostel dvě přestavby. Co se týče jména kostela, i to si prošlo mnohými změnami. V 17. a 18. století se hovoří o kostelu Narození Panny Marie – nakonec použito tvaru „kostel Blahoslavené Panny Marie rodící se“. V první polovině 19. století je zmiňován se zasvěcením Jménu Panny Marie. Interiér ukrývá hlavní dřevěný oltář s barokními řezbami v pozadí, na kterém stojí sochy sv. Petra a Pavla a Panny Marie s děťátkem. Ten byl roku 1908 zrestaurován a pozlacen. Vedlejší oltář z roku 1905 je zasvěcen Panně Marii Svatohostýnské. Nalezneme zde čtrnáct obrazů z roku 1908 zobrazující Křížové cesty. Každý z nich váží 45 kg. Varhany z roku 1896 mající devět rejstříků byly na objednávku knížete Collalta. Ve věži visí dva zvony o hmotnostech 280 kg z roku 1500 a 150 kg z roku 1711.
L.H. (podle okrisky.cz), 9.6. 2011
Vysočina,  Třebíč  (TR), Okříšky

Místa v okolí

 Okříšky
 Heraltice
 Krahulov
 Střeliště
 Čechočovice
 Chaloupky
 Bransouze
 Štěměchy
 Holý mlýn
 Kněžice
 Stařík
 Dašovský mlýn
 Velký javor
 Třebíč
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 radnice
 Hoffmannův dům
 kamenný most
 fara
 Valdštejnský dům
 Dašovice
 Dolní most
 Sádek
 Brtnice
 Čáslavice
 Aleje
 Rokštejn
 Zátiší
 Přímělkov
 Přímělkov
 Přeckov
 Štítky
 Želetava
 Sedlatice
 Želetava
 Výčapy
 kostel sv. Václava
 Kamenice
 Stonařov
 Příseka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Vlčatín
 kostel Všech svatých
 boží muka
 Šášovice
 Lesonice
 Luka nad Jihlavou
 Puklice
 židovský hřbitov
 Zdeňkov
 synagoga
 Ratibořice
 Čížov
 Lesůňky
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 kaple sv. Magdaleny
 Sáblíkův lesopark
 Stránecká Zhoř
 Lykodery
Základní informace místa
ID místa: 5326
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 13.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama