Město Moravská Třebová je městskou památkovou rezervací. Kostel církve evangelické leží západně od centra. Zaklenut špičatou klenbou. V hlavním sále lavice pro věřící. V oknech barevné vitráže. V popředí stůl Páně s kazatelským pultíkem. Prostoru vévodí velký dřevěný kříž.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel v Moravské Třebové
© Pavel Vítek 06/2017
Moravská Třebová se nachází 17 km východně od Svitav a 21 km západně od Mohelnice. Okolo města vede silnice I/35, která spojuje Hradec Králové s Olomoucí. Městem prochází a má zde nádraží železniční trať č. 017 Česká Třebová – Dzbel, která dál pokračuje jako trať č. 271 do Prostějova. Kostel církve evangelické najdeme na Svitavské ulici, která vede z centra města západním směrem, proti poliklinice a bývalé nemocnici. Město Moravská Třebová, vzhledem k množství a kvalitě stavebních památek, byla prohlášena městskou památkovou rezervací.
Pavel Vítek, 27.11. 2018
popis

Na Svitavské ulici se nachází kostel církve evangelické s přilehlou farou. Kostel je zaklenut špičatou klenbou. V hlavním sále se nacházejí po obou stranách lavice s průchozí uličkou uprostřed i po stranách. V oknech jsou barevné vitráže. V popředí na stupínku je stůl Páně s kazatelským pultíkem, při pohledu od vchodu je po pravé straně umístěna židle pro kazatele. Po levé straně je vyvýšená kazatelna, přístupná z chodby. V současné době se však nevyužívá a káže se od stolu Páně nebo mezi lavicemi blíže k lidem. Celému prostoru vévodí velký dřevěný kříž, nad nímž je na zdi nápis Bůh láska jest. Sál je vybaven židlemi a stolem Páně, k doprovodu slouží elektrické harmonium. Nad vchodem do kostela jsou na kruchtě umístěny varhany. V přízemí se dále nachází kancelář faráře a v patře je byt faráře. Bohoslužby se v zimním období konají v sále v přízemí. Sbor spadá pod brněnský seniorát a v…  číst dále

Pavel Vítek, 27.11. 2018

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Moravská Třebová

Místa v okolí

 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 Brána času
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 křížová cesta
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Anny
 Třebovské hradisko
 Udánky
 kostel sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiří
 porodní tábor
 kaple sv. Rocha
 Údolní mlýn
 Boršov
 Radkov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 Cimburk
 kostel sv. Mikuláše
 sousoší Piety
 Mladějov
 Křenov
 Koclířov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Vraní Hora
 Střítež
 Tatenice
 kaple sv. Anny
 Lány
 Vrážné
 kostel sv. Vavřince
 fara
 kostel sv. Jiljí
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Václava
 stará radnice
 městské opevnění
 Vranová Lhota
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Kateřiny
 napoleonský pomník
 kaple M. Jana Husa
 Langrova vila
 Biskupice
 městská věž
 synagoga
 Mírov
 Jevíčko
 Hrubé kolo
 Líšnice (Leštnice)
 boží muka
 Hvězda
 Plankenberk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Hoštejn
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 fara na Kalvárii
 Zahálkovy skalky
 kaple
 panský dvůr
 rychta
 kostel sv. Barbory
 Kladky
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Nemilka
 Nemile
 kaple sv. Václava
 silniční most
 zvonice s márnicí
Kontaktní informace
Evangelický kostel
Svitavská 961/40
571 01 Moravská Třebová
Tel: 461 311 665
http://www.evangnet.cz/cce/sbor/126-moravska_trebova
moravska-trebova@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 14061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama