Goticko-renesanční farní kostel postavený z kamene a cihel. Vnitřní vybavení je gotické až barokní.
Hlavní obrázek místa
vstupní (západní) průčelí kostela
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005
kostel Božího Těla je přístupný vždy půl hodiny před začátkem mší, které začínají: ve všední dny 6:30, 7:00, 17:00/18:00 v neděli a ve svátek v 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:00
http://www.fara.biecz.pl/paraf.html, 8.8. 2005
turistické

Kostel stojí na západním okraji starého města, v jeho okolí jsou dochovány četné zbytky hradeb a bašt městského opevnění, včetně mohutné opevněné zvonice.

Zany, 7.12. 2005

historie

Kameno-cihelný farní kostel Božího Těla byl postaven v místě staršího předchůdce ze 14. století. Kolem poloviny 15. století zahájili stavbu protáhlým úzkým presbyteriem, stavba dále pokračovala trojlodím dokončeným na přelomu 15. a 16. století, mezi jehož boční pilíře byly následně ještě na počátku 16. století vestavěny dvě řady bočních kapli. Trojlodí je zaklenuto síťovou žebrovou klenbou svedenou do dvou řad osmibokých kamenných sloupů s již renesančními sokly, v presbyteriu klenba přechází do složitějších obrazců. Vnitřní zařízení je směsí gotických, renesančních a barokních prvků. Z gotických zmiňme například bronzovou křtitelnici z r. 1480, byzantský obraz Matky Boží na bočním oltáři či gotickou skříňku v sakristii datovaná rokem 1497. K renesančním chloubám kostela patří polychromované lavice, četné náhrobní kameny. Výstavný pozdně renesanční oltář zdobí obrazy Snímání z kříže či Korunování Panny Marie. Oltáře v bočních…  číst dále

Zany, 7.12. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně zdivo 15. století, šrafovaně zdivo 16. století
© Bogusław Krasnowolski: Leksykon zabytków architektury Małopolski, Arkady, Warszawa 2012
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Doroty
 Szymbark
Kontaktní informace
Parafia Bożego ciała
Biecz
http://www.fara.biecz.pl
Wladyslaw.Kret@biecz.pl
Základní informace místa
ID místa: 409
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama