Kolonáda - Reistna

Valtice, Lednicko - Valtický areál
Vyhlídkový objekt v podobě antické kolonády s korintskými sloupy a sochami nad Valticemi vystavěný z popudu Jana Josefa I. z Liechtenštejna na památku jeho otce a bratří v letech 1810 - 19 dle projektu stavitelů J. Hardtmuha a J. Kornhäusela.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Rodochrozit, 07/2010
Tato vyhlídková stavba z počátku 19. stol. tvoří dominantu nad Valticemi a byla postavena jako vzpomínka Jana Josefa I. z Lichtenštejna na otce knížete Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa. S tím také souvisí nápisy na Kolonádě. Uprostřed severní strany Kolonády je nápis „Der Sohn dem Vater, der Bruder den Brűdern“, v překladu „Syn otci, bratr bratrům“ a uprostřed jižní strany Kolonády je nápis „Den Manen der unvergesslichen der einzige űberlebeude Sohn, v překladu „Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn“ Kolonáda je nazývána též Reistna (Rajsna) podle jména kopce, na kterém stojí. Z přístupného ochozu kolonády je nádherný výhled. Jedná se o obdélníkovou stavbu, kterou tvoří 12 dvojic sloupů s korintskými hlavicemi. Sloupy byly původně zhotoveny z pískovce a ve 20. stol. byly nahrazeny betonovými sloupy. Stavba je sama o sobě památníkem zesnulých předků Josefa I. z Lichtenštejna, tomu odpovídá i veškerá výzdoba znázorňující jednak jeho předky - sochy v římských úborech a jednak jejich vlastnosti alegoricky vyobrazené na mnoha reliéfech. V bočních křídlech jsou zabudovány schodiště na terasu.
L.P., 5.7. 2005
historie

Kolonáda byla postavena v letech 1810 – 1817 valtickým stavitelem Josefem Poppelackem podle plánů Josefa Hardmutha. Přípravy stavby byly zahájeny již v době kdy „hlavou rodu“ byl Alois I. Vlastní stavba však začala až za Jana Josefa I. Stavba však nepokračovala podle plánu a dokonce v roce 1812 byla zastavena. O rok později byla stavba obnovena a dokončena v roce 1817 stavitelem Poppelackem, již však za vedení architekta Josef Kornhäusela, který nastoupil na místo Josefa Hardmutha.

5.7. 2005

otvíračka

Květen – říjen 9.00 – 17.00 (od 12.00 do 13.00 je polední přestávka) Poslední prohlídka půl hodiny před koncem otevírací doby.

5.7. 2005

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Valtice
 radnice
 Brána na náměstí
 Belveder
 Aloch
 Randez-vous
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Rybniční zámeček
 Sedlec
 Apollonův chrám
 Lednice
 Maurská vodárna
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Lovecký zámeček
 minaret
 Janův hrad
 městské hradby
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 Obelisk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Bulhary
 Falkenstein
 boží muka
 Pohansko
 Pohansko
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Lány
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Dalibor
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 Velké Bílovice
 kostel sv. Rozálie
Základní informace místa
ID místa: 3288
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama