Kolonáda - Reistna

Valtice, Lednicko - Valtický areál
Vyhlídkový objekt v podobě antické kolonády s korintskými sloupy a sochami nad Valticemi vystavěný z popudu Jana Josefa I. z Liechtenštejna na památku jeho otce a bratří v letech 1810 - 19 dle projektu stavitelů J. Hardtmuha a J. Kornhäusela.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Rodochrozit, 07/2010
Tato vyhlídková stavba z počátku 19. stol. tvoří dominantu nad Valticemi a byla postavena jako vzpomínka Jana Josefa I. z Lichtenštejna na otce knížete Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa. S tím také souvisí nápisy na Kolonádě. Uprostřed severní strany Kolonády je nápis „Der Sohn dem Vater, der Bruder den Brűdern“, v překladu „Syn otci, bratr bratrům“ a uprostřed jižní strany Kolonády je nápis „Den Manen der unvergesslichen der einzige űberlebeude Sohn, v překladu „Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn“ Kolonáda je nazývána též Reistna (Rajsna) podle jména kopce, na kterém stojí. Z přístupného ochozu kolonády je nádherný výhled. Jedná se o obdélníkovou stavbu, kterou tvoří 12 dvojic sloupů s korintskými hlavicemi. Sloupy byly původně zhotoveny z pískovce a ve 20. stol. byly nahrazeny betonovými sloupy. Stavba je sama o sobě památníkem zesnulých předků Josefa I. z Lichtenštejna, tomu odpovídá i veškerá výzdoba znázorňující jednak jeho předky - sochy v římských úborech a jednak jejich vlastnosti alegoricky vyobrazené na mnoha reliéfech. V bočních křídlech jsou zabudovány schodiště na terasu.
L.P., 5.7. 2005
historie

Kolonáda byla postavena v letech 1810 – 1817 valtickým stavitelem Josefem Poppelackem podle plánů Josefa Hardmutha. Přípravy stavby byly zahájeny již v době kdy „hlavou rodu“ byl Alois I. Vlastní stavba však začala až za Jana Josefa I. Stavba však nepokračovala podle plánu a dokonce v roce 1812 byla zastavena. O rok později byla stavba obnovena a dokončena v roce 1817 stavitelem Poppelackem, již však za vedení architekta Josef Kornhäusela, který nastoupil na místo Josefa Hardmutha.

5.7. 2005

otvíračka

Květen – říjen 9.00 – 17.00 (od 12.00 do 13.00 je polední přestávka) Poslední prohlídka půl hodiny před koncem otevírací doby.

5.7. 2005

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Valtice
 radnice
 Brána na náměstí
 Belveder
 Aloch
 Randez-vous
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Rybniční zámeček
 Sedlec
 Apollonův chrám
 Lednice
 Maurská vodárna
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Lovecký zámeček
 minaret
 Janův hrad
 Kanovnické domy
 městské hradby
 Břeclav
 dům U Rytířů
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 Obelisk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Bulhary
 Falkenstein
 Pohansko
 boží muka
 Pohansko
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Lány
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Dalibor
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 Velké Bílovice
 kostel sv. Rozálie
Základní informace místa
ID místa: 3288
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama