Kolonáda - Reistna

Valtice, Lednicko - Valtický areál
Vyhlídkový objekt v podobě antické kolonády s korintskými sloupy a sochami nad Valticemi vystavěný z popudu Jana Josefa I. z Liechtenštejna na památku jeho otce a bratří v letech 1810 - 19 dle projektu stavitelů J. Hardtmuha a J. Kornhäusela.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Luděk Pitter 07/2005
Tato vyhlídková stavba z počátku 19. stol. tvoří dominantu nad Valticemi a byla postavena jako vzpomínka Jana Josefa I. z Lichtenštejna na otce knížete Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa. S tím také souvisí nápisy na Kolonádě. Uprostřed severní strany Kolonády je nápis „Der Sohn dem Vater, der Bruder den Brűdern“, v překladu „Syn otci, bratr bratrům“ a uprostřed jižní strany Kolonády je nápis „Den Manen der unvergesslichen der einzige űberlebeude Sohn, v překladu „Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn“ Kolonáda je nazývána též Reistna (Rajsna) podle jména kopce, na kterém stojí. Z přístupného ochozu kolonády je nádherný výhled. Jedná se o obdélníkovou stavbu, kterou tvoří 12 dvojic sloupů s korintskými hlavicemi. Sloupy byly původně zhotoveny z pískovce a ve 20. stol. byly nahrazeny betonovými sloupy. Stavba je sama o sobě památníkem zesnulých předků Josefa I. z Lichtenštejna, tomu odpovídá i veškerá výzdoba znázorňující jednak jeho předky - sochy v římských úborech a jednak jejich vlastnosti alegoricky vyobrazené na mnoha reliéfech. V bočních křídlech jsou zabudovány schodiště na terasu.
L.P., 5.7. 2005
historie

Kolonáda byla postavena v letech 1810 – 1817 valtickým stavitelem Josefem Poppelackem podle plánů Josefa Hardmutha. Přípravy stavby byly zahájeny již v době kdy „hlavou rodu“ byl Alois I. Vlastní stavba však začala až za Jana Josefa I. Stavba však nepokračovala podle plánu a dokonce v roce 1812 byla zastavena. O rok později byla stavba obnovena a dokončena v roce 1817 stavitelem Poppelackem, již však za vedení architekta Josef Kornhäusela, který nastoupil na místo Josefa Hardmutha.

5.7. 2005

otvíračka

Květen – říjen 9.00 – 17.00 (od 12.00 do 13.00 je polední přestávka) Poslední prohlídka půl hodiny před koncem otevírací doby.

5.7. 2005

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 radnice
 Valtice
 Brána na náměstí
 Belveder
 Aloch
 Randez-vous
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Rybniční zámeček
 Sedlec
 Apollonův chrám
 Lednice
 Maurská vodárna
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Lovecký zámeček
 minaret
 Svatý kopeček
 Janův hrad
 Kanovnické domy
 městské hradby
 dům U Rytířů
 Břeclav
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Obelisk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Bulhary
 Falkenstein
 boží muka
 Pohansko
 Pohansko
 Stará Břeclav
 Podivín
 kamenný kruh
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Lány
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Dalibor
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 Velké Bílovice
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
Základní informace místa
ID místa: 3288
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama