Mausoleum z roku 1901, inspirované palladiánskou architekturou 16. století, si nechali jako rodinné pohřebiště postavit novoměstští textilní magnáti Klingerové. Po roce 1945 zchátralo, obnoveno 1995–2000. Dominanta městského hřbitova.
Hlavní obrázek místa
Hrobka z veřejné části hřbitova (od severu)
© Ivan Grisa 07/2011
Novoměstský hřbitov se nachází na východním okraji města u silnice II/291 k hraničnímu přechodu do Polska, asi 1,5 km od náměstí. Případní zájemci o návštěvu interieru se mohou domluvit na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 21.6. 2011
historie

Klingerovo mausoleum v Novém Městě pod Smrkem

Rodina Klingerova se díky úspěchům zakladatele podniku Ignatze Klingera stala vlastníkem největšího průmyslového závodu ve Frýdlantském výběžku. Díky ní se malé městečko stalo významným průmyslovým centrem. Své postavení vyjádřili Klingerové mimo stavby své vily (viz heslo) i mausoleem, umístěným jako pohledová dominanta nově zřízeného městského hřbitova na horním konci jeho hlavní aleje. Roku 1901 byla dokončena centrální stavba, navržená v duchu palladiánské renesance. V suterénu se nachází vlastní hrobka, na terase s balustrádou stojí kaple na půdorysu řeckého kříže, která vrcholí kopulí s vysokým tamburem. Klingerové ztratili vliv ve svých továrnách za velké hospodářské krize v I. polovině 30. let 20. století, z Nového Města odešli poslední příslušníci rodiny nuceně roku 1945. Mausoleum poté rychle chátralo, neubránilo se ani nezvaným návštěvám vandalů. Roku 1987 mělo být dokonce zdemolováno. Od roku 1993 je kulturní památkou, v letech…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://www.nmps.cz/mesto_a_okoli.php, 21.6. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Nové Město pod Smrkem

Místa v okolí

 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 evangelický kostel
 Gieraltówek
 kostel sv. Jakuba
 Smrk
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 panský dům
 kostel sv. Heleny
 Ořešník
 Bílá skála
 Świecie
 Štolpišská silnice
 Giebułtów
 Jizera
 Holubník
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 dům č. p. 48
 Dolní Oldříš
 Sommerův kříž
 solnice
 Czocha
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 Frýdlantský vrch
 Skalní hrad
 Protržená přehrada
 Zamczysko
 vodopády Jedlové
 Nová Louka
 Haslerův dům
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Gryf
 Melzerův pomník
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Antonína
 Královka
 Černousy
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 Habartice
 Jezdec
Kontaktní informace
Městský úřad Nové Město pod Smrkem
463 65 Nové Město pod Smrkem 280
Tel: 482 360 334
http://www.nmps.cz/
Základní informace místa
ID místa: 10184
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama