Mausoleum z roku 1901, inspirované palladiánskou architekturou 16. století, si nechali jako rodinné pohřebiště postavit novoměstští textilní magnáti Klingerové. Po roce 1945 zchátralo, obnoveno 1995–2000. Dominanta městského hřbitova.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 06/2019
Novoměstský hřbitov se nachází na východním okraji města u silnice II/291 k hraničnímu přechodu do Polska, asi 1,5 km od náměstí. Případní zájemci o návštěvu interieru se mohou domluvit na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 21.6. 2011
historie

Klingerovo mausoleum v Novém Městě pod Smrkem

Rodina Klingerova se díky úspěchům zakladatele podniku Ignatze Klingera stala vlastníkem největšího průmyslového závodu ve Frýdlantském výběžku. Díky ní se malé městečko stalo významným průmyslovým centrem. Své postavení vyjádřili Klingerové mimo stavby své vily (viz heslo) i mausoleem, umístěným jako pohledová dominanta nově zřízeného městského hřbitova na horním konci jeho hlavní aleje. Roku 1901 byla dokončena centrální stavba, navržená v duchu palladiánské renesance. V suterénu se nachází vlastní hrobka, na terase s balustrádou stojí kaple na půdorysu řeckého kříže, která vrcholí kopulí s vysokým tamburem. Klingerové ztratili vliv ve svých továrnách za velké hospodářské krize v I. polovině 30. let 20. století, z Nového Města odešli poslední příslušníci rodiny nuceně roku 1945. Mausoleum poté rychle chátralo, neubránilo se ani nezvaným návštěvám vandalů. Roku 1987 mělo být dokonce zdemolováno. Od roku 1993 je kulturní památkou, v letech…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://www.nmps.cz/mesto_a_okoli.php, 21.6. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Nové Město pod Smrkem

Místa v okolí

 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 evangelický kostel
 Gieraltówek
 kostel sv. Jakuba
 Smrk
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 panský dům
 kostel sv. Heleny
 Ořešník
 Bílá skála
 Świecie
 Štolpišská silnice
 Giebułtów
 Jizera
 Holubník
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 dům č. p. 48
 Dolní Oldříš
 Sommerův kříž
 solnice
 Czocha
 sousoší Piety
 nová radnice
 mariánský sloup
 Frýdlantský vrch
 Skalní hrad
 Protržená přehrada
 Zamczysko
 vodopády Jedlové
 Nová Louka
 Haslerův dům
 kostel sv. Jošta
 Dolní Pertoltice
 Gryf
 Melzerův pomník
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Antonína
 Královka
 Černousy
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 Habartice
 Jezdec
Kontaktní informace
Městský úřad Nové Město pod Smrkem
463 65 Nové Město pod Smrkem 280
Tel: 482 360 334
http://www.nmps.cz/
Základní informace místa
ID místa: 10184
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama