Opatství Maria Laach je středověký benediktinský klášter. Založen roku 1093. Mohutný klášterní kostel patří mezi vrcholné románské stavby. Trojlodní bazilika se dvěma chóry. Od r. 1956 probíhala restaurace kostela. Vnitřek kostela po restaurování poměrně prostý. Kostel má šest zvonů a velké varhany.
Hlavní obrázek místa
Klášterní bazilka v Maria Laach v němcké spolkové zemi Porýní-Falc
© Pavel Vítek 05/2001
Klášter Maria Laach se nachází v pohoří Eifel na břehu jezera Laacher See. Klášter najdeme 40 km východně od města Koblenz, od soutoku Rýna s Moselou, a 60 km jižně od Bonnu. Nedaleko od kláštera vede dálnice A 61, spojující Ludwigshafen na Rýnu s Kolínem nad Rýnem.
Pavel Vítek, 21.11. 2020
popis

Kostel je trojlodní bazilika se dvěma chóry, se dvěma příčnými loděmi a celkem šesti věžemi. Dvě hlavní věže stojí nad křížením lodí a po dvou nižších na obou stranách příčných lodí. Ty jsou u východní příčné lodi čtyřhranné, u západní okrouhlé. Navíc má Maria Laach západní předsíň, narthex, a před ní ještě čtvercový ambit s malou vnitřní zahrádkou a sloupořadím na vnitřní i vnější straně. Historizující kamenná kašna uprostřed je z roku 1937. Vnitřek kostela, z něhož byly při restaurování odstraněny barokní oltáře, je poměrně prostý. Ve východním chóru, který byl určen pro mnichy, se zachoval baldachýnový oltář z roku 1256, na některých sloupech jsou fresky světců z let 1491-1512. Kostel má šest zvonů z roku 1891 a dalších šest z roku 1991. Největší z nich, Regina Coeli, váží 4,86 t. Velké varhany s 66 rejstříky, třemi manuály a pedálem jsou z roku 1910.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.maria-laach.de/unser-kloster/, 21.11. 2020

historie

Opatství Maria Laach je středověký benediktinský klášter v německé zemi Porýní–Falc. Byl založen roku 1093 a po zrušení v roce 1802 znovu obnoven roku 1893 jako součást beuronské kongregace benediktinského řádu. Mohutný klášterní kostel Panny Marie a svatého Mikuláše patří mezi vrcholné románské stavby. První mniši přišli z Trevíru a položili základy celého kostela. Roku 1138 přišlo 40 mnichů z Belgie a klášter byl povýšen na samostatné opatství. Roku 1158 už byla velká část kláštera i kostela hotova. Východní věže a empora byly dokončeny roku 1177 a počátkem 13. století i západní průčelí. Do roku 1250 byly i dřevěné stropy v kostele nahrazeny klenbami. Následovalo 150 let rozkvětu a v 15. století se klášter stal střediskem humanistické vzdělanosti. V 18. století přibyly další barokní budovy kláštera, ale po obsazení Francouzi byl klášter roku 1802 zrušen. Movitý majetek byl prodán v dražbě…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.maria-laach.de/unser-kloster/, 21.11. 2020

Německo, Porýní-Falc,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Abteikirche Maria Laach
Am Laacher See
56653 Maria Laach
Tel: 0049 263 619 433
http://https://www.maria-laach.de
abtei@maria-laach.de
Základní informace místa
ID místa: 15371
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama