Bazilika Waldsassen postavena v letech 1682 až 1704. Jeden z největších barokních kostelů v Bavorsku. Bývalá krypta pod bazilikou je jedna z největších krypt v Německu. Varhany se 103 registry jedny z největších v Evropě. V roce 1969 povýšena na papežskou „Baziliku minor“.
Hlavní obrázek místa
Klášterní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Evangelisty v bavorském Waldsassenu.
© Pavel Vítek 05/2001
Waldsassen je bavorské město v okrese Tirschenreuth. Bazilika je vzdálena asi 10 km od Chebu jihozápadním směrem. Z Chebu jedem směrem na Svatý Kříž a hraniční přechod Svatý Kříž / Waldsassen. Pro cykloturisty se jedná o krásnou, mírně zvlněnou trasu.
Pavel Vítek, 29.4. 2020
popis

Klášterní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Evangelisty má trojlodní dispozici na půdorysu latinského kříže se dvěma věžemi v průčelí a se dvěma řadami kaplí v bočních lodích. Opatská bazilika Waldsassen byla postavena v letech 1682 až 1704. Významní stavitelé kostelů Georg Dientzenhofer a Abraham Leuthner vytvořili jeden z největších barokních kostelů v Bavorsku. Bývalá krypta pro cisterciácké mnichy pod bazilikou je jednou z největších klášterních krypt v Německu a ukazuje hrobové zdi a chodby. Je ale přístupná pouze pro skupinové zájezdy. V bazilice stojí za zmínku také varhany se 103 registry, jedny z největších v Evropě. K místním kulturním vrcholům patří vynikající církevní koncerty v bazilice, komorní koncerty a příležitostné koncerty v knihovní síni kláštera. Na základě historie baziliky jako hlavního díla jihoněmeckého baroka, byl kostel povýšen r. 1969 papežem Pavlem VI.…  číst dále

Pavel Vítek, 29.4. 2020

historie

Klášter ve Waldsassen ve středověku patřil k tzv. Chebsku. Mužský klášter řádu cisterciáků byl založen roku 1133. Roku 1571, v období vrcholící náboženské reformace, byl klášter zrušen. Roku 1669 bylo zde ustanoveno převorství a po dalším ekonomickém růstu se klášter roku 1690 vrátil ke statutu opatství. V letech 1682 - 1704 byl přestavěn klášterní kostel a vyzdoben. Jako architekti byli povoláni bratři Dientzenhoferové. Přestavěli kostel, konvent, hospodářské budovy a opatský zámek, který v současnosti slouží jako Dům sv. Josefa pro hosty. Roku 1803 byl mužský klášter v souvislosti s bavorskou státní reformou církevních institucí zrušen. Roku 1828 budovy koupil chebský obchodník Wilhelm Rother a zřídil v nich kartounku. Roku 1863 došlo k obnovení kláštera pro ženskou větev řádu, vedou jej cisterciačky, ale nepodléhají správě řádu, jsou podřízeny arcibiskupství v Řezně

Pavel Vítek, 29.4. 2020

Německo, Bavorsko,

Místa v okolí

 Starý Hrozňatov
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Dudácká kašna
 Cheb
 Špalíček
 Cetnov
 Václavský hrad
 Bříza
 Doubrava
 Pomezná
 Chlumeček
 Hohenberg
 Salingburg
 kostel sv. Anny
 pramen Natálie
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 fara
 kostel sv. Olgy
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Okrouhlá
 Dyleň
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 kostel sv. Vavřince
 Mostov
 Thierstein
Základní informace místa
ID místa: 14820
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama