Jeho založení je kolem r.1202 – 1210. Za Karla IV. renovace konventu a přistavěn špitál. Do barokní podoby se dostavěl r. 1756. V r.1838 vyhořely věže kostela a byl zbourán. V l.1878-1950 jej obýval řád Navštívení Pany Marie, poté byl do r.1975 celý areál v užívání čs. armády. Nyní se majitelé mění.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2004
Tato obec a klášter se nachází 20 km od Plzně. Dostanete se tam po silnici č 26 vedoucí z Plzně na hraniční přechod Folmavu. Železniční trať spojující Plzeň – Chotěšov – Domažlice má číslo 180. Za návštěvu nestojí jen samotný klášter ale i obec. Nejkrásnější pohled na klášter je ze středu obce kde ještě kromě kláštera uvidíte sochu sv. Jana Nepomuckého. Samotný vstup do kláštera je však od hlavní cesty která vede přímo kolem kláštera. Pokud jde o zajímavosti v okolí. Tak je to procházka na křížový vrch. Jestli rádi chodíte po turistických značkách tak rozcestník najdete na vlakovém nádraží v Chotěšově. Pěkný výlet.
Jan Michalíček, 12.6. 2004
turistické

Klášter najdete v obci Chotěšov při silnici č. 26 z Plzně do Domažlic. Monumentální budova kláštera vynikne zejména při pohledu ze silnice od Dobřan. Areál kláštera má rozlohu 68.644 m2. Budova klášterního konventu je čtyřkřídlá uvnitř s rajským dvorem. Hlavní dominantu tvoří jihovýchodní křídlo obrácené do zahrad. Obklopen je terasní zdí se dvěma věžemi. Při severovýchodní straně objektu se nachází farní kostel Narození Panny Marie. Klášter je v současné době majetkem řádu Navštívení Panny Marie a spravován obcí Chotěšov. Na současném špatném stavu kláštera se nejvíce podepsala doba kdy klášter sloužil armádě. V současné době je postupně rekonstruován a za zhlédnutí určitě stojí zrestaurovaná freska o velikosti 180 m2 v konventu kláštera.

L.P., 20.7. 2004

Další texty turistické
historie

Stručné dějiny kláštera

Historie tohoto kláštera je vskutku pestrá. Jeho založení se počítá někde kolem roku 1202 – 1210, ale nepochybně existoval již v roce 1213. Není pochyb, že jeho počátek je svázán z klášterem premonstrátů v Teplé. Po pádu Přemysla Otakara II. Roku 1278 byl klášter spolu s kostelem poprvé vypleněn, ale v zápětí došlo k jeho opravě a roku 1282 byl znovu vysvěcen. Významný rozkvět kláštera spadá do doby Karla IV, dochází k renovaci konventu a přistavěn byl špitál. Vzrostlo majetkové držení kláštera a to z někdejších 30 vesnic na 56. Husité se dostavili do Chotěšovského kláštera 18. ledna 1421. Klášter se nevyhnul vyplenění. Jeptišky se uchýlily do bezpečí plzeňských hradeb. Lepší časy zavládli až za vlády Ladislava Pohrobka, který premonstrátkám potvrdil 15. května 1455 dřívější výsady i majetek. Další rozkvět kláštera nastal ne dlouho po stavovském povstání. Uskutečnili se nové stavby. Byl opraven a nove zřízen konventní…  číst dále

zdoroj kniha Chotěšov a jeho dominanta, 12.6. 2004

otvíračka

Vstup do kláštera Chotěšov od 2.5.2004 každou neděli v 13:00, 14:30, 16:00 Vstupné - dospělí a důchodci 20 kč , školáci 10 Kč Bližší informace a prohlidky mimo uvedený čas na telefonich číslech 377900021, 377900768, 377900328

www.chotesov.cz, 12.6. 2004

pověsti

Zazděná jeptiška

Tento krutý trest si vysloužila proto, že neuposlechla svou představenou. Jiná verze ovšem vypravuje že mezi Chotěšovským a Kladrubským klášterem byla spojovací chodba a že v ni se tato jeptiška tajně scházela s mnichem na což se přišlo a proto jeptiška byla zazděna.

kniha Chotěšov a jeho dominanta, 12.6. 2004

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys areálu
© kol.: Umělecné památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Chotěšov

Místa v okolí

 Stará pošta
 Křížový vrch
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Přestavlky
 Chlumčany
 Rochlov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 židovský hřbitov
 Nedražice
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Litice
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Skočice
 Alfrédov
 Lacembok
 kostel sv. Barbory
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Ptenín
 Sulislav
 židovský hřbitov
 Buben
 Křimice
 vyhlídková plošina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Diviše
 Příchovice
 Lužany
 Štěnovice
 Žďár
 Pňovany
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Čečovice
 Malesice
 Tyršův most
 židovský hřbitov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Komberk
 kostel sv. Prokopa
 Betlémská kaple
 Kyjov
 Velká synagoga
 Bukovec
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 kaple U Ježíška
 radnice
 městské opevnění
 Sylvánský vrch
 masné krámy
 Černá věž
 Puclice
 štola Svatý Gottwill
 kostel Všech svatých
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 Skála
 Koubkova brána
 Kunčin Hrádek
 štola Svatá Anna
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 Mostní brána
 kostel Všech svatých
 Husitská bašta
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Matěje
 Újezd
Kontaktní informace
Klášter Chotěšov
Plzeňská 1
332 14 Chotěšov

Vlastní:
Obec Chotěšov
OÚ Chotěšov
Dobřanská 6
332 14 Chotěšov
Tel: +420 377 900 421
http://www.klasterchotesov.wz.cz/
info@klasterchotesov.eu
Základní informace místa
ID místa: 2049
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama