Za zrušený klášter minoritů byl v letech 1777–1784 vystavěn nový klášter v Kuklenách. U něj pak pozdně barokní kostel sv. Anny. Klášter je v současnosti ve správě Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice (sestry salesiánky) a slouží jako dívčí domov.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny v Kuklenách
Dvoudvěžové průčelí kostela
© Pavel Vítek 07/2007
Kukleny, městská část Hradce Králové, leží na západním hradeckém předměstí. Kostel je nepřehlédnutelná stavba při příjezdu do Kuklen z jakéhokoliv směru. Kukleny byly roku 1931 povýšeny na město a roku 1942 se staly součástí Hradce Králové.
Pavel Vítek, 7.8. 2007
popis

Pozdně barokní kostel sv. Anny s dvouvěžovým průčelím je jednolodní budova na obdélníkovém půdorysu. Jižní průčelí zdobí pravoúhlý portál. Nad ním jsou niky s postavami světců, sv. Anny s Panou Marií a po stranách sv. Antonína Paduánského a sv. Františka Xaverského. Klášter po rekonstrukci v devadesátých letech 20. století ztratil svou původní podobu a nyní se v podstatě jedná o moderní stavbu.

Pavel Vítek, 7.8. 2007

historie

První písemná zmínka o obci Kukleny pochází z roku 1547. Obec byla podstatně rozšířena roku 1766, kdy sem byli přesunuti obyvatelé z Pražského předměstí, které bylo likvidováno v důsledku výstavby královehradecké pevnosti. V letech 1777–1784 byl vystavěn klášter minoritů a u něj kostel sv. Anny a hřbitov. I tento klášter byl vystavěn pro minority ze zrušeného kláštera na Pražském předměstí. Autorem projektu kostela byl arch. M. Walcha, kláštera arch. J. Kerner. V padesátých až osmdesátých letech 20. století sloužil klášter jako kanceláře, archiv a sklady. V současné době slouží jako dívčí domov a spravován je Kongregací Dcer Panny Marie Pomocnice – sestry salesiánky. Domov nabízí ubytování studentkám různých hradeckých středních škol.

Pavel Vítek, 7.8. 2007

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové-Kukleny

Místa v okolí

 kostel sv. Marka
 sbor kněze Ambrože
 Stěžery
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 zvonice
 Libišany
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Vavřince
 Libčany
 Libčany
 Radíkovice
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 Neděliště
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Škroupův dům
 fara
 mlynářská vila
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 akvadukt u Komárova
 Újezd
 Kunčice
 Dohalice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Nechanice
 Hořiněves
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Rodov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Holohlavy
 Kratonohy
 Kunětická Hora
 Ráby
 Habřina
 Kalthaus
 Podorlický skanzen
 Ráby
 Babice
 Vražba
 Stračov
 kostel Božího Těla
 Chvojenec
 mlýn Podhrad
 Stračov
 Obědovice
 Kasalice
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 pevnost Josefov
 Bašnice
 Holice
Kontaktní informace
Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice - Salesiánky (FMA)
Církevní domov mládeže
Denisovo náměstí 172
500 02 Hradec Králové
Tel: 495 538 463
http://www.diecezehk.cz/poslani_cirkve/chs-2rad.php
hfkma@czn.cz
Základní informace místa
ID místa: 5562
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama