klášter kapucínů s kostelem sv. Martina

kláštor kapucínov s kostolom sv. Martina, Holíč
Kapucínský komplex byl postaven v l. 1752-1755 podle projektu architekta Jeana Nicholase Jadota de Ville-Issey. V r. 1786 byl klášter zrušen, začal sloužit jako fara a kostel se stal farním. V současnosti je spravován řeholí premonstrátů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Město Holíč se nachází na severozápadním Slovensku v Trnavském kraji, v Záhorské nížině nedaleko hraniční řeky Moravy asi 5 km jihovýchodně od Hodonína. K významným památkám města patří například kostel sv. Martina s klášterem kapucínů stojící v centru u hlavní silnice, dále kostel Božského Srdce a evangelický kostel. Nejvýznamnější památkou města je však nedaleký barokně-klasicistní zámek (kaštiel), vzniklý přestavbou původního hradu. Mezi další pamětihodnosti Holíče patří budovy manufaktury, stojící v centru u hlavní silnice v Bemolákově ulici. Za objektem jsou megalitické kameny nalezené při budování sídliště jihovýchodně od města. Na vrchu Hrebeň stojí bývalý větrný mlýn.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.holic.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 3.5. 2016
popis

Chrám je jednoduchá jednolodní barokně-klasicistní stavba s rovně uzavřeným kněžištěm, zaklenutá pruskými klenbami. Vnitřní zařízení se dodnes zachovalo převážně původní z 2. poloviny 18. století. Klášter byl ke kostelu přistavěn z východní strany a má čtvercový půdorys s dvorem uprostřed. Objekt kláštera má dvě podlaží a jeho stropy jsou zaklenuté pruskými a zrcadlovými klenbami.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.terezianskydvor.sk a další, 4.5. 2016

historie

První známá písemná zmínka o Holíči pochází z roku 1205, kdy je uváděn jako Wywar. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 18. století, kdy se stalo majetkem Františka Štěpána Lotrinského, manžela Marie Terezie. V letech 1752-1755 byl v centru města postaven klášter řehole kapucínů s kostelem. Projektantem komplexu byl Jean Nicholas Jadot de Ville-Issey, architekt lotrinského původu, který tvořil v císařských službách. V období josefínských reforem byl klášter roku 1786 zrušen a 13. března téhož roku se na základě rozhodnutí ostřihomského arcibiskupa Jozefa Batthyányiho kapucínský kostel stal farním a klášter začal sloužit jako fara. V roce 1990 se sem opět nakrátko vrátili kapucíni, ale již v roce 1996 odešli do banskobystrické diecéze. V současnosti je komplex spravován řeholí premonstrátů.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.faraholic.sk, http://www.terezianskydvor.sk a další, 19.4. 2016

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 megalitické kameny
 manufaktura
 loretánská kaple
 Holíč
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 mariánský sloup
 radnice
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 Mittákovská kúria
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Potvorovice
 Travičná
 Jarohněvice
 Na Podluží
 Rohov
 Starý Poddvorov
 Váté písky
 Lanžhot
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 12776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama