Hlavní obrázek místa
Veliz
© Petr Pokorný 2004
Asi 1km od Kublova po žluté turistické cestě na Vrchu Veliz v nadmořské výšce 595m zde stávalo rozsáhlé hradiště které se připomíná v písemných pramenech již r. 1003. Kníže Jaromír, který zde byl zajat Vršovci nechal po své záchraně zde vybudovat kapli. Na jejím místě pak byl postaven románský kostel sv. Jan Křtitele a benediktinské probošství, které bylo vypleněno husity. Kostel prošel barokní úpravou v letech 1747-1742. Název Veliz se dá odvozovat od pohanského Boha stád Velese.
28.5. 2002
pověsti

Posvátná hora boha pastýřů

Vrch Velíz najdeme asi 40 km západně od Prahy, na jižním okraji křivoklátských lesů. Tyčí se nad osadou Kublovem a je celý porostlý lesem. Tím více návštěvníka překvapí, když na jeho vrcholu najde miniaturní a osadu a kostelík obklopený hřbitovem. Na vrcholové plošině doložily archeologické nálezy existenci rozsáhlého pravěkého sídliště, přetrvávajícího i v době keltské a slovanské. Spíše než o obranné hradiště šlo o významnou svatyni. Svědčí o tom přítomnost nikdy nevysychajícího pramene blízko vrcholu (jeho voda má v zimě i v létě stejnou teplotu) a skalka s jeskyní (která se bohužel v minulém století zřítila). Ve slovanských dobách zde byl uctíván bůh Veles, ochránce stád a pastýřů. Měl podobu rohatého skřeta, dosti blízkou antické představě satyrů. Podle pověsti právě na Velíz přivedli Vršovci zajatého knížete Jaromíra a chystali se ho zde rituálně obětovat pod posvátným dubem. V poslední chvíli byl…  číst dále

Fantastická Fakta 5/2000 Otomar Dvořák, 4.3. 2003

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Kublov

Místa v okolí

 rozhledna Máminka
 Leontýn
 větrný mlýn
 Točník
 kostel sv. Tomáše
 Záhorsko
 pivovar
 Žebrák
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Rocha
 Týřov
 Propadený zámek
 kostel sv. Vavřince
 Kohoutov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Řebřík
 Popovice
 kostel sv. Petra
 Skryjská jezírka
 Stradonice
 Nižbor
 Otmíče
 Křivoklát
 židovský hřbitov
 Velká Buková
 kaple sv. Blažeje
 Masarykův most
 Hřebečníky
 kostel sv. Martina
 Tihava
 Dřevíč
 Hamousův statek
 Děd
 Králův Dvůr
 Třenická hora
 Vůznice
 kostel sv. Martina
 Ostrovecký mlýn
 sladovna
 Tmaň
 Libomyšl
 Hořovice
 kostel sv. Jiří
 Hořovice
 Jenčov
 Kotýz
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Lochovice
 Zálužský hrad
 Lochovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Městská hora
 Zbiroh
 Klíčavská přehrada
 Podmokly
 děkanství
 Suchomasty
 Koněpruské jeskyně
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 radnice
 městské opevnění
 Čertova skála
 Doubravka
 Zajíčkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Jivno
 Zvíkovec
 Všetaty
 Neumětely
 Terešov
 kaple sv. Anny
 Šemíkův pomník
 Ostrý
 Neumětely
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Kateřiny
 skanzen Cyrus
 kaple
 Rovný
 Plešivec
 mariánský sloup
 Vysoký vrch
 Osov
 židovský hřbitov
 Viereckschanze
 kostel sv. Jiří
 Radeč
Základní informace místa
ID místa: 1040
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama