Zděná kaplička z druhé poloviny 19. století. Stojí severozápadně od vsi u silnice na rozcestí o Vrábče. Obdélná s půlkruhovým výklenkem, zdobeným štukovým rámem. Ve výklenku socha Panny Marie. Na bocích průčelí sloupky zdobené hlavicemi. Ve štítu ve vrcholu jetelový kříž. Zachovalá, nově opravená.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Zahorčice (neoficiálně často psáno Záhorčice) je malá vesnice ležící v okrese České Budějovice, zhruba 8 km jihozápadně od krajského města. Tvoří jednu ze čtyř částí obce Boršov nad Vltavou. První zmínka o vsi je z r. 1385. Kromě uvedené kapličky za vsí je ještě na návsi další kaple sv. Jana Nepomuckého se zvoničkou z r. 1916.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář; Jaroslav Špiroch., 29.12. 2020
popis

Kaplička Panny Marie byla postavena ve druhé polovině 19. století. Je to zděná, obdélná stavba. V průčelí má vysoký půlkruhový výklenek, rámovaný štukovým rámem; v půlkruhu s ozdobným linkováním, odděleným malými římsami. V rozích průčelí jsou půlkulaté sloupky, dole se soklíky a nahoře ukončené zdobenými hlavicemi. Výklenek je krytý dřevěným kostičkovým rámem, vyplněným skleněnými tabulkami. Uvnitř je pak kamenná socha Panny Marie, stojící na rovněž kamenném zdobném podstavci. Průčelí je završeno trojúhelníkovým štítem vrcholícím jetelovým křížem. Boční stěny a zadní část mají hladké fasády; z průčelí pokračuje jen dolní sokl a ve výši ozdobných hlavic podstřešní profilovaná římsa. Střechu má kaplička stanovou, krytou taškami. Byla nově opravena v r. 2020.

Jaroslav Špiroch., 4.1. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15446
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama