Raně barokní kapli sv. Vojtěcha v lese u Vrčeně nechal postavit Václav Vojtěch ze Šternberka r. 1684 na místě malé kapličky z konce 16. století. Po zrušení r. 1787 byla kaple obnovena r. 1819, kdy byla též vyzdobena obrazem světce od Františka Horčičky. Poutní místo.
Hlavní obrázek místa
Vrčeň - kaple sv. Vojtěcha
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Vrčeň je starobylá, neboť se uvádí již r. 1189. Dnes má asi 330 obyvatel a leží na silnici II/191 severovýchodně od Nepomuku. Asi o 1,5 km dále se u této silnice nachází odbočka zelené turistické značky, která vede k severu do stráně vrchu Chlumec. Nachází se tu barokní poutní kaple sv. Vojtěcha na místě, kde světec údajně odpočíval při svém cestování mezi Prahou a Římem, snad r. 992. Žulový balvan, který se nachází vedle oltáře, prý nese otisky jeho těla.
20.10. 2016
historie

Kraj kolem Nepomuku a Zelené hory je opředen množstvím svatovojtěšských legend a nachází se tu řada míst spojovaných s osobností druhého pražského biskupa z rodu Slavníkovců. Jedno z nich se nachází v lese nedaleko obce Vrčeň a připomíná ho poutní kaple. Kaple svatého Vojtěcha se nachází asi 1,5 km severovýchodně od Vrčeně ve svahu lesa Chlumec severně nad silnicí II/191 mířící k Rožmitálu pod Třemšínem. Od silnice k ní vede odbočka zelené turistické značky. Někdy na sklonku 16. století dal tady postavit Adam ze Šternberka, nejvyšší purkrabí království Českého, který zemřel r. 1623, malou kapličku ku cti sv. Vojtěcha. Jeho manželka Maxmiliána, rodem říšská hraběnka z Hohenzollernu, ji dala vyzdobit obrazy českých patronů. V r. 1684 dal zde zbudovat novou, raně barokní kapli Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka, majitel zámku Zelená Hora. Kaple vystavěná v podobě osmihranu byla v r. 1787 zrušena. Až v r. 1819 byla…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: informace na místě a Umělecké památky Čech 4, Academia 1982), 20.10. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Vrčeň

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Strašná skála
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Dožice
 Podhůří
 Na Skále
 kostel sv. Jiljí
 Životice
 kostel sv. Václava
 Poustevna
 Prádlo
 Starý Smolivec
 Mítov
 židovský hřbitov
 Oselce
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Chocenice
 Chocenice
 synagoga
 Hradiště
 Řesanice
 Potenštejn
 židovský hřbitov
 synagoga
 Žinkovy
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kostel sv. Václava
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 děkanství
 židovský hřbitov
 pivovar
 Třemšín
 Třemšín
 Hvožďany
 Defurovy Lažany
 Lnáře
 Hengst
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Lázně Letiny
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Chanovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Lovčice
 Pokonice
 Hluboká
 Žákava
 Vlčtejn
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Pole
 židovský hřbitov
 Tchořovice
 Kožich
 Kadov
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 Kratice
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Němčice
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Martina
 Nebílovy
 Záboří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vrčeň administrovaná ex currendo
farností při arciděkanství Nepomuk
Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel: 731 604 413
http://www.farnost.nepomuk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13158
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama