Kaple sv. Rocha v Ramzové je postavena ve stylu novogotickém za použití cihel a kamene, je zaklenuta valenou klenbou a její podobu zvýrazňuje sedlová střecha s jehlancovitou věžičkou.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Rocha - Ramzová
© František Kinař 05/2017
Ramzová je vesnice ležící v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník. Je částí obce Ostružná, od které leží asi 1 km severovýchodním směrem. Nevelká vesnice Ramzová se choulí v Ramzovském sedle, které leží ve výši 760 m n. m. Vesnicí prochází historická zemská hranice Moravy a Slezska. Sedlo odděluje Hrubý Jeseník a Rychlebské hory.
čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 22.5. 2017
popis

Novogotická kaple pochází z r. 1897. V interiéru se nachází oltář s obrazem sv. Rocha, obrazy Srdce Pána Ježíše a Panny Marie s dítětem aj. V kapli se nachází také pamětní deska obětem 1. světové války.

22.5. 2017

historie

K duchovním potřebám zdejších obyvatel zřejmě dlouho sloužila dřevěná kaple. Ta byla nahrazena v letech 1896–1897 zděnou stavbou kaple, skoro by se dalo říci kostelíku. V roce 1997 v Ramzové proběhly oslavy 100. výročí kaple, která za minulého režimu zchátrala a teď se jí začalo opět blýskat na lepší časy. Před kaplí byly v rámci oslav slouženy mše. Následně se mše sloužívala každou prázdninovou neděli. Později se však kaple opět uzavřela a znovu několik let chátrala. Až v roce 2009 se dočkala částečné obnovy a od léta roku 2012 se kaple sv. Rocha postupně stává místem pro konání - byť zatím ojedinělých - svatebních obřadů. První písemná zmínka o vsi je z roku 1786, kdy sem státní správa dosadila v rámci kolonizace Jesenicka první osadníky. V té době došlo k rozdělení Slezska a Ramzová se tak ocitla ve strategickém pohraničním postavení. Kolonizaci podpořil císař Josef II a vratislavský biskup Philipp Gotthard…  číst dále

čerpáno z https://cs.wikipedia.org a www.turistika.cz, 22.5. 2017

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Ramzová

Místa v okolí

 kostel Tří králů
 Vozka
 kostel sv. Václava
 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 fojtství
 jeskyně Na Pomezí
 kostel sv. Wolfganga
 Medvědí kámen
 Adolfovice
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Červenohorské sedlo
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Obří výhledna
 Balneopark
 boží muka
 radnice
 Jeseník
 kostel sv. Jiří
 dům Katovna
 sanatorium Altvater
 Pleče
 Kaltenštejn
 Žulová
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 kostel sv. Linharta
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka rodiny Kleinů
 Černá Voda
 Hraničky
 chata Švýcárna
 Tomíkovice
 jeskyně Na Špičáku
 Supíkovická vápenka
 Praděd
 kaple sv. Hedviky
 chata Barborka
 Karpień
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 vodopády Bílé Opavy
 hraniční sloup
 vápenky
 Velké Kunětice
Základní informace místa
ID místa: 11838
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama