Čtyřboká kaple sv. Petra a Pavla s vrcholovou lucernou pochází z r. 1841 a je zapsána mezi památkami města Sedlec-Prčice. Na třech jejích venkovních stěnách jsou umístěny pamětní desky. První je věnována 15 místním obětem 1. světové války, zatímco druhá připomíná Karla Stibora (1914-1940), synka ze statku č. p. 2, který se sice vyučil zámečníkem, ale tak mu učarovala letadla, že se stal pilotem. Na počátku 2. světové války uprchl do zahraničí a ve Velké Británii byl přijat do proslulé stíhací perutě. Jako rotmistr tragicky zahynul při srážce dvou letounů na podzim 1940.

 
Graficke pismenko Třetí deska připomíná proslulého romantického básníka Karla Hynka Máchu (1810-1836), který až do r. 1830 pobýval v Měšeticích o prázdninách u příbuzných. Jeho praděd Matěj Mácha, který zemřel r. 1750, se sem přistěhoval z Krásné Hory nad Vltavou. Byl původně kovářem, ale tady si pronajal hospodu a ve stejné činnosti pokračoval i jeho syn František. V třetí generaci se Antonín Mácha (1769-1843) vyučil v nedalekém Strnadovském mlýně mlynářem, ale později odešel do Prahy, kde si otevřel krupařský krámek a stal se otcem syna pokřtěného Ignaz, česky Hynek. To už byl budoucí básník, který do Měšetic jezdil k tetám Anně nebo Marii a podnikal odtud své pověstné dlouhé výlety. Připomínají je i pamětní desky na zříceninách nedalekého hradu Zvěřinec nebo vzdálenějšího hradu Borotín.

Text: historie
20.3. 2015 - Jiří Špaček (s využitím webových stránek MÚ Sedlec-Prčice a publikace Ivany Mudrové: Kam značky nevedou, vyd. NLN 2005)