Kaple sv. Petra a Pavla na návsi v Měšeticích byla postavena r. 1841. Dnes zároveň připomíná válečnou oběť zdejšího rodáka, pilota Karla Stibora a pobyty básníka Karla Hynka Máchy, který sem do r. 1830 jezdil k příbuzným na prázdniny.
Hlavní obrázek místa
Měšetická kaple
© Jiří Špaček, 11/2006
Ves Měšetice, která má asi stovku obyvatel, je prvně zmiňována r. 1350. Stávaly tu dvě tvrze, které zcela zanikly. Po jedné z nich však zůstalo alespoň okrouhlé tvrziště. Od r. 1850 byly Měšetice samostatnou obcí, od r. 1975 jsou místní částí města Sedlec-Prčice, od nějž jsou vzdáleny asi 2 km severozápadně po silnici II/120. Ves leží mimo železniční síť, vyhýbají se jí i turisticky značené cesty a cyklotrasy. Na katastru Měšetic se v otevřeném terénu pod vsí od r. 1974 nachází středisko družicových spojů se zdaleka viditelnými parabolickými anténami.
Jiří Špaček , 20.3. 2015
historie

Čtyřboká kaple sv. Petra a Pavla s vrcholovou lucernou pochází z r. 1841 a je zapsána mezi památkami města Sedlec-Prčice. Na třech jejích venkovních stěnách jsou umístěny pamětní desky. První je věnována 15 místním obětem 1. světové války, zatímco druhá připomíná Karla Stibora (1914-1940), synka ze statku č. p. 2, který se sice vyučil zámečníkem, ale tak mu učarovala letadla, že se stal pilotem. Na počátku 2. světové války uprchl do zahraničí a ve Velké Británii byl přijat do proslulé stíhací perutě. Jako rotmistr tragicky zahynul při srážce dvou letounů na podzim 1940. Třetí deska připomíná proslulého romantického básníka Karla Hynka Máchu (1810-1836), který až do r. 1830 pobýval v Měšeticích o prázdninách u příbuzných. Jeho praděd Matěj Mácha, který zemřel r. 1750, se sem přistěhoval z Krásné Hory nad Vltavou. Byl původně kovářem, ale tady si pronajal hospodu a ve stejné činnosti pokračoval i jeho syn František. V třetí…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek MÚ Sedlec-Prčice a publikace Ivany Mudrové: Kam značky nevedou, vyd. NLN 2005), 20.3. 2015

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Měšetice

Místa v okolí

 Měšetice
 Lidkovice
 kostel sv. Jeronýma
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 Nové Mitrovice
 Jetřichovice
 Bolechovice
 Zvěřinec
 Staré Mitrovice
 Obětní kámen
 Hrádek u Lovčic
 Dobrohošť
 Lovčice
 Vrchotice
 Chlístovské menhiry
 Nedrahovice
 kaple Panny Marie
 Martinice
 Vojkov
 Smilkov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Kouty
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Nadějkov
 Beztahov
 Doubravice
 Červený Hrádek
 Štětkovice
 Vysoký Chlumec
 kostel sv. Martina
 Miličín
 kaple Panny Marie
 Jistebnice
 Vrchotovy Janovice
 Ústupenice
 kostel sv. Martina
 Boží hrob
 nová radnice
 stará radnice
 Votice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 sousoší Panny Marie
 Křešice
 Obděnice
 Votice
 Buchov
 kostel sv. Václava
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Husova kazatelna
 Poušť sv. Marka
 dvůr Borotín
 Borotín
 Vlksice
 Pořešice
 špýchar
 židovský hřbitov
 Vrškámen
 Suchdol
 Olbramovice
 Petrovice
 Neustupov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 synagoga
 Příčovy
 Třebnice
 Drahoušek
 Osečany
 Příčovy
 Kňovice
 Plešiště
 Nemyšl
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Liderovice
 boží muka
 Vlčkovice
 Balkova Lhota
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Chotoviny
 Radíč
 Nalžovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 Jenišovice
 Nalžovické Podhájí
 Křepenice
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 radnice
 koncentrační tábor
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
Kontaktní informace
Městský úřad Sedlec-Prčice
náměstí 7. května 62
257 91 Sedlec-Prčice
Tel: 317 834 384
www.sedlec-prcice.cz
Základní informace místa
ID místa: 12061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama