Osmiboká gotická kamenno-cihelná kaple založená konecm 14. století knížetem Přemkem Opavským. Uvnitř torzálně dochován cyklus fresek 15 znamení konce světa ze 30. let 15. století. Za 30. leté války sloužila švédským obřadům-odtud její přídomek.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Kříže
pohled ze hřbitova při západu Slunce
© Tomáš Berka, 07/2008
Stranou běžným turistickým trasám a od pohledu známá spíše jen motoristům stojí při hlavní silnici z centra Opavy do městské části Kateřinky pozoruhodná oktogonální kameno-cihelná stavba s vysokou střechou – kaple sv. Kříže, zvaná lidmi také Švédská kaple. Původ této významné památky Kateřinek je středověký. Založil jí koncem 14. století sám opavský kníže Přemek I. Stavba, reprezentující slezskou cihlovou gotiku, prošla mnoha útrapami, kdy byla používána i jako sklad a sýpka. Dočkala se však nákladné obnovy a dnes opět jako národní kulturní památka přitahuje zvědavost a zraky veřejnosti.
Jan P. Štěpánek, 4.12. 2006
popis

Oktogonální stavba na mohutných základech vystavěných z lomového kamene. Při pozdějších opravách a úpravách se do kamenných zdí vmísily i cihly. Horní část z cihel a s vysokými okny s lomeným obloukem je od spodní kamenné oddělena profilovanou vodorovnou římsou. Do kaple vedou dva vstupy, oba přes nízké portály s bohatým kamenným ostěním. V každém nároží stavby se nachází opěrák. Celý interiér kaple byl v minulosti opatřen načervenalou hladkou omítkou, z níž se však do současné doby dochovaly jen fragmenty.

Jan P. Štěpánek, 4.12. 2006

historie

Historie kaple sv. Kříže

Kaple byla vystavěna na důležité křižovatce obchodních cest, které spojovaly Opavu s Ratibořským vévodstvím a dalšími obchodními centry na sever od našeho území. První zmínka o kapli je z 9. 9. 1394 v listině, která jako stavitele uvádí opavského knížete Přemka (1377 – 1434) z opavské větve Přemyslovců, který při kapli zřídil nadaci za sebe i své ctihodné předky. Další zmínka o kapli je až z období 30. války, kdy Opavu obsadili Švédové a pro své protestantské obřady požívali právě tuto kapli – odtud přídomek „Švédská“. V letech 1785 – 89 se kaple stala knížecím majetkem. Byla využívána jako skladiště či sýpka. Pro úpravu na sýpku byl interiér rozdělen na další dvě patra. Tímto zásahem byly velmi poškozeny nástěnné malby. Zbytky maleb zcela zničil požár, který kapli zasáhl 16. 2. 1859. V roce 1866 zasáhla okolí Opavy epidemie cholery a jelikož nebylo vhodnějšího prostoru, začalo se pohřbívat kolem kaple. Již dříve se…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle informací v místě, 4.12. 2006

Půdorys místa

půdorys kaple v úrovni vstupu, zrněně vyznačeny zbořená sakristie a schodišťová vížka, sokl kazatelny
© Dalibor Prix: Výsledky SHP kaple sv. Kříže v Opavě - Kateřinkách (in Průzkumy památek 2005/II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1995)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Kateřinky

Místa v okolí

 Filípkův dvůr
 Opava
 městské hradby
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 kostel sv. Hedviky
 Velké Hoštice
 kaple sv. Anny
 Suché Lazce
 Oldřišov
 Kravaře
 Raduň
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 obecní kaple
 Držkovice
 Držkovice
 Štítina
 Stěbořice
 kostel sv. Kateřiny
 Přerovec
 Hradec nad Moravicí
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 kostel sv. Vavřince
 Šance
 Štáblovice
 Jakubčovické šance
 Nový Dvůr
 Albertovec
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Dolní Životice
 Loděnice
 Dolní Životice
 Bolatice
 Hrabyně
 Smolkov
 Weisshuhnův kanál
 Pustá Polom
 Choltice
 Smolkov
 Litultovice
 Dolní Benešov
 Velké Heraltice
 kostel sv. Tekly
 Hlavnice
 hrobka rodu Bellegarde
 hrobka Lichnovských
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Chuchelná
 Výškovice
 Melč
 Velká Polom
 Branice
 Dubová
 Vartnov
 Roderichova kaple
 Cvilín
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 4803
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama