Kaple vystavěna r. 1889. Kolem kaple hřbitov. Obdélníková stavba s polokruhovou apsidou a věžičkou nad průčelím. V kapli obrazy křížové cesty. Ve věži 3 menší zvony. Před kaplí kamenný krucifix.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Františka Xaverského v Petrovicích
© Pavel Vítek 05/2017
Obec Petrovice leží 15 km východně od Ústí nad Orlicí a 12 km severně od Lanškrouna. Kapli sv. Františka Xaverského najdeme v centru obce, na mírném návrší nad silnicí, která obcí prochází, na místním hřbitově.
Pavel Vítek, 5.8. 2017
popis

Kaplička je obdélníková stavba s polokruhovou apsidou a věžičkou nad průčelím. Vnitřní vybavení kostela je prosté. Hlavní novogotický oltář s olejomalbou sv. Františka Xaverského jsou od neznámého autora. Na malých postranních oltářících jsou sádrové sochy P. Marie Lurdské v jeskyni, sousoší Piety a sv. Terezie. V kapli visí čtrnáct obrazů křížové cesty od neznámého autora, pocházející z počátku 20. století. Ve věžičce kaple visely až do roku 1916 dva zvony. Tehdy byl jeden zrekvírován pro potřeby rakouského vojska a druhý nedlouho poté pukl. Nové zvony byly vysvěceny v roce 1922 a i ty byly zrekvírovány ve druhé světové válce v roce 1942. Až do roku 1959 byl kostelík bez zvonů. V současné době visí ve věži 3 menší zvony. Před kaplí stojí kamenný krucifix z roku 1851.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (P – Š), Poche a kol., Academia Praha 1982, 5.8. 2017

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Kaple sv. Františka Xaverského byla vystavěna až roku 1889. Základní kámen ke stavbě byl položen roku 1885. Petrovice doposud neměly svůj vlastní hřbitov. Proto brzy po postavení kostelíka se obec zasadila o vybudování vlastního hřbitova kolem něj. V roce 1892 byl u nové kapličky vysvěcen nový hřbitov. V roce 1969 byl kostelík opraven. Vnitřní jednobarevná výmalba byla obnovena v témže roce. V roce 1991 byla provedena nová elektroinstalace, pořízeno elektrické vytápění a instalován pohon varhan na elektrickou trakci.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (P – Š), Poche a kol., Academia Praha 1982, 5.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Petrovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Horákova kaple
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Kyšperk
 Letohrad
 Bystřec
 Rotnek
 Lanšperk
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 děkanství
 kašna s delfíny
 sochy svatých
 dům Piáno
 Žampach
 radnice
 Lanškroun
 Krčma
 Dlouhá Třebová
 Rudoltice
 Žampach
 kostel sv. Anny
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Švédské šance
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 radnice
 židovský hřbitov
 Andrlův chlum
 Suchý vrch
 České Libchavy
 Reichlova chata
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 Kozlovský kopec
 Helvíkovice
 Mlýnický dvůr
 domek Na Sboru
 silniční most
 zvonice s márnicí
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Matouše
 Tatenice
 kaple sv. Václava
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Čermná
561 53 Dolní Čermná 1
Tel: 737 747 204
http://dolnocermenska.farnost.cz
dolnocermenska@farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13591
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama