U údajně zázračného pramene nad levým břehem Vltavy pod Rožmberkem byla roku 1679 postavena kaple, ohrazená zdí. Z městečka sem vedla křížová cesta. V současné době částečně opravena, slouží jako psinec sousedního hotelu.
Hlavní obrázek místa
Kaple od východu
© Ivan Grisa 05/2010
K někdejší poutní kapli vede z Rožmberka žlutá turistická značka, lemovaná zastaveními křížové cesty. Samotná kaple je nepřístupná, slouží jako psinec sousedního hotelu Studenec.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kaple svaté Anny na Studenci u Rožmberka

Od počátku 17. století byla přičítána zázračná moc studánce v úbočí svahu nad levým břehem Vltavy severně od Rožmberka, poblíž osady Herrleshof. Rožmberský děkan Philipp Halbritter vyhlásil roku 1670 sbírku na stavbu poutní kaple v tomto místě. Po devíti letech byla postavena šestiboká kaple, obklopená zdí, východně od ní pak zřejmě přístřešek studánky. Od Rožmberka sem byla zřízena křížová cesta. Kaple byla uzavřena za Josefa II., roku 1793 opět fungovala. Opravena byla roku 1841 a znovu po požáru 1898. Po roce 1945 zpustla, zdevastována byla i křížová cesta. V posledních letech byla opravena střecha kaple, provizorně zastřešeno studniční stavení a obnoveno několik zastavení křížové cesty. Areál kaple slouží jako psinec sousedního hotelu Studenec.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 21.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

Místa v okolí

 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Čertova stěna
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Čertovo kopyto
 Louzek
 Omlenička
 Tichá
 radnice
 kostel sv. Floriána
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Pasovary
 Slavkov
 kostel sv. Jiří
 Trojaň
 Černá
 Pořešín
 Sokolčí
 kostel sv. Kateřiny
 Slabošovka
Základní informace místa
ID místa: 9124
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama