Raně barokní kaple byla postavena r. 1699 měšťanem Matějem M. Klokotským. R. 1788, v době josefínských reforem, byla prodána měšťanu J. Tomskému. V 60. a 70. letech 20. stol. zchátrala. r. 1991 byly strženy zbytky krovů střechy. V současnosti se stav kaple pomalu zlepšuje dík o. s. Zelené srdce.
Hlavní obrázek místa
01/2005
© Roman Zajíc 01/2005
Velká kaple sv. Anny se nachází na zalesněném kopci, 800 m od města, nad zahrádkářskou kolonií na výpadovce Humpolec. Odstartujeme od ukončovací cedule "Pelhřimov" a jdeme směr Humpolec až po 180 metrech dojdeme k zahrádkářské kolonii, kterou budeme mít po pravé ruce.Napravo uvidíme polní cestu, která bude ze začátku kopírovat krajní chatky a bude stoupat pozvolna do kopce až po 240 metrech dorazíme na okraj další zahrádkářské kolonie. Před ní se dáme doprava a opět půjdeme asi 170 m kolem chatek až na okraj lesíka. Na kraji lesa se dáme doleva, opět kopírujeme chatky ale jen 70 m a potom uvidíme napravo lesní cestu, kterou se po 130 metrech chůze lesem dostaneme přímo na prostranství v lese, kde stojí kaple.
Roman Zajíc, 1.1. 2005
historie

Raně barokní kaple sv. Anny byla postavena r. 1699 bohatým pelhřimovským měšťanem Matějem Mauritiem Klokotským. Původně byla zasvěcena Proměnění Páně. R. 1788, v době josefínských reforem, byla kaple zrušena, odsvěcena a prodána panu Josefu Tomskému, měšťanu z Pelhřimova. V 60. a 70. letech 20. století kaple velmi zchátrala a r. 1991 byly z bezpečnostních důvodů strženy zbytky krovů střechy a věžičky. Přes snahy církve o opravu kapličky nebyla tato komunistickým režimem umožněna (byla i rozorána příjezdová cesta). Kaple je v současnosti v majetku církve (pozemek patří městu). O záchranu chátrající památky začalo usilovat občanské sdružení Zelené srdce, jehož členové mj. r. 2009 místo vyčistili a získali podporu města při další údržbě památky (odstranění náletových dřevin). R. 2011 byly opraveny některé koruny zdí a cihlovou klenbu kryje dočasná střecha.

21.3. 2012

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pelhřimov

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Altenhoferovský dům
 městské opevnění
 radnice
 Šrejnarovský dům
 boží muka
 městská šatlava
 Purkrabský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 zámek Říčanských
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 Služátky
 kaple sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriana
 kostel Božího Těla
 boží muka
 kaple sv. Mikuláše
 kaple
 boží muka
 Pavlov
 toleranční kostel
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Nemojov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Větrný zámek
 boží muka
 Pípalka
 Libkova Voda
 Ústrašín
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 Červená Řečice
 Čížkov
 kostel Božího Těla
 Proseč-Obořiště
 Mladé Bříště
 synagoga
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 zvonice
 Želiv
 mlýn
 boží muka
 špýchar
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Klepáček
 boží muka
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 boží muka
 návesní kaple
 Nový Rychnov
 fara
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Hořepník
 Konipas
 Březina
 boží muka
 Lhotice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 fara
 Veselá
 kovárna
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 pamětní kámen
 Švédské šance
 synagoga
 Proseč u Pošné
 pivovar
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 studánka Panny Marie
 Speřice
 Kočičí hrádek
 fara
 boží muka
 Bílý Kámen
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaplička
 boží muka
 Horní Cerekev
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Orlík
 kaple
 Pechburg
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Onšov
 kostel sv. Martina
 boží muka
 boží muka
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Batelov
 Batelov
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 smírčí kámen
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Vyklantice
 boží muka
Kontaktní informace
Občanské sdružení Zelené srdce
Mladé Bříště č.2.
396 01 Humpolec
Tel: +420 737 768 102
http://www.zelenesrdce.cz/
zelenesrdce@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 2765
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama