Kaple je jediným pozůstatkem paláce bohatého měšťana Hanse Frenzela, postaveného počátkem 16. století na místě někdejšího obydlí vévody Jana Zhořeleckého. Po několika změnách využití od roku 1903 součástí školní budovy.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihovýchodu
© Ivan Grisa 04/2009
Kaple stojí západně od Tlusté věže (Dicker Turm) na Mariánském náměstí (Marienplatz). Vzhledem k současnému využití (aula přilehlého gymnasia) prakticky nepřístupná.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Kaple svaté Anny ve Zhořelci

V letech 1508–12 si tehdy nejbohatší zhořelecký měšťan Hans Frenzel nechal u svého paláce postavit soukromou kapli svaté Anny. Palác vznikl na troskách budovy, kterou obýval koncem 14. století nejmladší syn Karla IV., vévoda Jan Zhořelecký. Kaple velikosti běžného městského kostela representovala moc a vliv svého majitele, který ji nechal ozdobit významnými sochařskými díly v exteriéru i interiéru. Od roku 1620 sloužila českým exulantům, po roce 1730 místnímu chudobinci. Roku 1845 zde získali svatostánek místní katolíci, od roku 1903 pak slouží pro potřeby sousední školy, postavené na místě Frenzelova paláce.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

 Reichenbašská věž
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 radnice
 nová synagoga
 Biblický dům
 Mikulášská věž
 Svatý Hrob
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Ves
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
Základní informace místa
ID místa: 7385
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama