Nedaleko Waldsassenu je Kaple Nejsvětější Trojice. Architektem kaple byl Georg z rodiny Dienzenhoferů. Stavěla se od r. 1684 Kaple spadá do oblasti působení kláštera ve Waldsassen. Na klenbě kostela je jedna ze tří hlavních fresek věnovaná wehrmachtu. Přežila do dnešní doby a v kapli je zákaz fotografování
Hlavní obrázek místa
Kaple Nejsvětější Trojice, Dreifaltigkeitskirche Kappl nedaleko od Bavorského Aladsassen.
© Pavel Vítek 05/2011
Kapli Nejsvětější Trojice, Dreifaltigkeitskirche Kappl, najdeme 4 km severozápadně od Waldsassenu, nebo 10 km jihozápadně od Chebu. Z Waldsassenu vede ke kapli krásná mírně stoupající cyklostezka vedoucí lesem a nazývající se Jägersteig, lovecká stezka.
Pavel Vítek, 13.4. 2020
popis

Na klenbě kostela je jedna ze tří hlavních fresek věnovaná wehrmachtu. Jsou zde vidět němečtí vojáci v typických přilbách a uniformách, kteří hrdě odcházejí na frontu, zranění se vracejí z boje a nakonec hrdinně umírají v rukách statečných ošetřovatelek. Fresková výzdoba kostela pochází z druhé poloviny třicátých let minulého století a byla dokončena v roce 1940. Hrdinství německých vojáků je třeba zdůrazněno tím, že německý voják podává občerstvení raněnému a zajatému francouzskému vojákovi. Konečný skutečný výsledek německého válečného dobrodružství však dopadl poněkud jinak. Další renovace celého kostela proběhla v šedesátých a sedmdesátých letech, na freskách ale nic nezměnila. Ač je samotný kostel zobrazen v mnoha publikacích, nikde odkaz na tyto fresky nelze najít. Malbami se nikdo nechlubí. V kapli platí zákaz fotografování.

Pavel Vítek, 13.4. 2020

historie

Nedaleko Waldsassenu najdeme Kapli Nejsvětější Trojice, Dreifaltigkeitskirche Kappl, významnou okrouhlou barokní stavbu. Architektem současné podoby kaple byl Georg ze slavné pražské rodiny architektů Dienzenhoferů. Jak bylo v barokní době zvykem, komponoval celou stavbu na základě mystického čísla tři. Postavil tři kulaté věže vyrůstající z jednoho základu, klenbu rozdělil na tři části, po stranách postavil ve výklencích tři oltáře. A to všechno velebí trojjediného boha. Kaple Nejsvětější Trojice spadá do oblasti působení velkého a známého cisterciáckého kláštera Waldsassen. Kaple se stavěla od roku 1684 na místě mnoha dřevěných kaplí, které tu od začátku dvanáctého století stavěly v sepjetí s waldsassenským klášterem.

Pavel Vítek, 13.4. 2020

Německo, Bavorsko,

Místa v okolí

 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Bříza
 Cetnov
 Starý Hrozňatov
 Pomezná
 Hohenberg
 Cheb
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Špalíček
 Chlumeček
 Salingburg
 kostel sv. Volfganga
 Libá (Liebenstein)
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 pramen Natálie
 Ostroh
 fara
 kostel sv. Olgy
 Poustka
 Doubrava
 Hazlov
 kostel sv. Vavřince
 Thierstein
 Starý Rybník
 Starý Rybník
Základní informace místa
ID místa: 14794
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama