Pseudogotická kaple Panny Marie na Humberku z roku 1664, r. 1901 upravena v gotickém slohu s hranolovou věží v průčelí vysokou více jak 20 m osazenou třemi zvony. Nad vchodem tympanon z r. 1935.
Hlavní obrázek místa
kaple Narození Panny Marie
pohled od přístupové cesty
© Marek Pouzar, 06/2007
Při cestě z Želetavy do Krasonic upoutá odbočka doleva, která vede na zalesněné návrší Humberk, kde ji tajemně zakrývají vzrostlé smrky. Stačí ale po oné cestě pokračovat 100 metrů a již se před našimi zraky objevuje hezky udržovaná kaple Narození Panny Marie. Je oděna do světle žlutého kabátu. Na první pohled upoutá její štíhlá vysoká věž se vchodem do kaple a nad ním umístěnou plastikou. Po boku kaple stojí kamenný kříž.
Marek Pouzar, 23.6. 2007
pověsti

Kaple Narození Panny Marie byla postavena roku 1664 a k jejímu vzniku se váže velmi zajímavý příběh. Majitel zdejšího panství Karel Maximilián hrabě Thurn trpěl závažnou oční chorobou a postupně se mu vytrácel zrak. Tehdejší lékaři byli na jeho nemoc krátcí a Thurnovi hrozila slepota, začal se tedy obracet na Pannu Marii. Pak dostal vnuknutí, aby si omyl oči v pramenu vyvěrajícím na nedalekém návrší. Hrabě slíbil, že pokud mu to pomůže, nechá na návrší postavit kapli. A opravdu. Thurn si omyl oči v pramenu a zrak se mu začal postupně zlepšovat. Na počest této události zde tedy stojí Kaple Narození Panny Marie. Z této doby také pochází název tohoto návrší, a to Humberk. Je to vlastně zkomolení původního pojmenování Thurnberk.

Marek Pouzar, 23.6. 2007

Vysočina,  Jihlava  (JI),

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Zdeňkov
 Knínice
 kaple sv. Magdaleny
 Šášovice
 Štěpkov
 Želetava
 Budeč
 Budeč
 Želetava
 Horní Slatina
 Štítky
 Čížov
 Červený Hrádek
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Dašovice
 Budíškovice
 Sedlatice
 Oponešice
 Krumvald, Grünwald
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Václava
 Lesonice
 Štěměchy
 Jakubov
 Kapistránská lípa
 Holý mlýn
 Bílkov
 městské opevnění
 Radkov
 kostel sv. Stanislava
 Litohoř
 Čáslavice
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 Dyjice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Černíč
 Borek
 kaple sv. Víta
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Oslednice
 Myslůvka
 Sádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 špitál
 Dačice
 synagoga
 městské opevnění
 Dačice
 Hornice
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Heraltice
 Lannerův dům
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 Kostelní Vydří
 Telč
 Dačice
 Vimperk
 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 Nové Syrovice
 Čechočovice
 Krnčice
 Panenská
 Okříšky
 Staré Hobzí
 Krahulov
 kostel sv. Barbory
 Janovské Údolí
 Nové Hobzí
 Roštejn
Základní informace místa
ID místa: 5378
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama