Původní románský johanitský kostel z první třetiny 13. století. V letech 1485–1504 přestavěn na pozdně gotickou trojlodní halu, 1704–42 upraven barokně. Zničen při bombardování Žitavy r. 1757, s využitím starších konstrukcí nově postaven 1766–1837, v závěru za účasti K. F. Schinkela.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Ivan Grisa 07/2011
Jánský kostel stojí ve středu historického jádra Žitavy (Zittau). Jeho interiér je přístupný během dne, lze vystoupit na vyhlídkovou plošinu jižní věže po 266 schodech do výšky 60 m (viz návštěvní hodiny). Denně v 11.50 troubí z ochozu na všechny světové strany věžník pan Reinhard Rokitte.
Ivan Grisa, 11.6. 2011
historie

Jánský kostel v Žitavě (Zittau)

Pozdější hlavní farní kostel nejsevernějšího královského města Čech byl postaven kolem roku 1230 jako johanitská pozdně románská svatyně. Údaje o jejím zasvěcení kolísají mezi Jany Křtitelem a Evangelistou. V letech 1485–1504 byl přestavěn na pozdně gotické halové trojlodí se dvěma shodnými věžemi v západním průčelí. Od 16. století sloužil luteránům. Velkou opravou spojenou s obměnou vnitřního zařízení prošel v letech 1704–42, v závěru zde byly instalovány velké varhany od nejslavnějšího saského barokního varhanáře Johanna Gottfrieda Silbermanna (1683–1753). Při bombardování Žitavy císařským vojskem 20. 7. 1757 byl Jánský kostel jedním z nejvíce zasažených objektů: z jižní věže a trojlodí zůstaly jen části obvodových zdí, severní věž se zachovala bez střechy. Výstavba nového kostela začala roku 1766, vzhledem k finančním problémům se ale táhla několik desetiletí. Nově budovaný kostel částečně překračoval základy původního, což…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://www.johanniskirche-zittau.de/html/die_kirche.html, 11.6. 2011

Německo,

Místa v okolí

 staré gymnasium
 radnice
 Rolandova kašna
 Johanneum
 městské lázně
 kašna Samaritánky
 kostel sv. Kříže
 solnice/konírna
 městské opevnění
 Tkalcovský kostel
 vodárna
 Mariánský kostel
 kostel Panny Marie
 ZOO Zittau
 Žitava
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Karlsfried
 Oybin
 Horský kostel
 Grabštejn
 Scholzeho mlýn
 Kelchsteine
 fara
 Winterstein
 kaple
 Starý Falkenburk
 Krompach
 Krompach
 Bílé kameny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Pankráce
 Zámecký vrch
 Varnsdorf
 Raimund
 evangelický kostel
 Lemberk
 Curia Vítkov
 Bredovský letohrádek
 Palmův dvůr
 boží muka
 Tříhraniční kámen
 Hrádek-Burgsberg
 Pachtovský zámeček
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Volfganga
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoký
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 smírčí kříž
 socha Panny Marie
 Nový Falkenburk
 mariánský sloup
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Kryštofa
 Hamrštejn
 Dutý kámen
 Haléřova tvrz
 kostel sv. Anny
 Andělka
Kontaktní informace
Euroregionales Kulturzentrum St. Johannis Zittau e. v.
Bautzner Strasse 1
02763 Zittau
Deutschland
Tel: 03583 79 55 66
http://www.johanniskirche-zittau.de/
st.johannis-zittau@t-online.de
Základní informace místa
ID místa: 10197
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama