přírodní scenerie - vrch, zachovalý, nepřístupno, Ústecký kraj, Stebno
Vrch Baba je částečně zalesněný dominantní vrch nad východním okrajem vsi. Ve směru od vesnice je velice příkrý svah tvořený žulovými balvany. Z druhé strany na něj navazuje pastvina, která se zvedá pozvolna. Má nadmořskou výšku 406 m.
Zděná barokní boží muka byla vystavěna v první polovině 18. století. Rekonstruována byla v roce 1904, po roce 1945 dlouhodobě chátrala. Opravena byla na začátku 90. let 20. století a v roce 2013. Do jedné z nik v lucerně byla tehdy umístěna drobná soška sv. Antonína Paduánského s Ježíškem.
Existenci hradiště na Vlčí hoře u Bílence dokládá zbytek zemního valu a artefakty, získané při povrchových sběrech. Ty datují jeho existenci v období mladší doby kamenné až střední doby bronzové.
Boží muka stojící před muzeem v Jesenici sem byla přemístěna z městské části Červená strana. Jsou kamenná, na hranolovém soklu stojí kónický sloup s horním kapličkovým ukončením završeným kovovým křížkem. Na podstavci je málo čitelný letopočet 1808.
zámek - tvrz přestavěná na zámek, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Brody
Za Františka Josefa Černína v 1.pol. 18.st. na místě tvrze postaven jednopatrový barokní zámek s kaplí, s podélným hlavním průčelím a dvěma krátkými křídly a malou věžičkou v ose střechy. Vr. 1918 a 20. století upraven, architektonicky poškozen.
Budiš je zaniklá tvrz postavená uprostřed polí během 14. století. V letech 1424 až 1454 patřilo místo k nedalekému hradu Křečovu. Tvrz mohla být zničena při křížové výpravě proti Křečovu r. 1424. Dochoval se okrouhlý pahorek jádra beze stop zástavby obklopený dosud funkčním vodním příkopem.
zámek, chátrající, volně přístupno, Karlovarský kraj, Verušičky
Nový zámek Budov postavil r. 1897 Franz Klieber poté, co mu jeho otec Johann Klieber (jako mladšímu synovi) koupil r.1830 starý zámek s velkostatkem. Patro budovy kolem r. 1900 secesně upraveno. R. 1945 byl zámek zestátněn, poté byl spravován JZD Věrušičky. V současnosti nevyužit chátrá.
Notice: Undefined offset: 5 in /var/www/hrady/class/class.ciselnik.php on line 137
zámek - tvrz přestavěná na zámek, zřícenina, , Karlovarský kraj, Verušičky
Ves založená už ve 13. stol. V roce 1390 se zmiňuje Lev z Budova. V druhé polovině 17. století postavený barokní zámek Seeberky. Za Putzů z Breitenbachu ztratil rezidenční funkci a bylo sneseno jedno patro a zbourána východní část zámku. Po roce 1945 patřil státnímu statku, dnes je téměř zřícený.
Buškovická tvrz stávala na Zámeckém vrchu, poprvé je zmíněna roku 1336 a opuštěna byla po roce 1616, kdy byla připojena ke Krásnému Dvoru. Tvrziště nad kostelem je dnes poničeno novověkou cestou, ještě v pol. 19. stol. byly patrný mohutný val a příkop.
Bývalý kříž v polích mezi kaštany je neznámého stáří. Zničen v poválečné době, zachován pouze hranolový sokl s nápisem IHS. Dne 31.8. 2019 zde byl instalován kříž z nedalekého místa U siláže.
vodní plocha - lom, chátrající, nepřístupno, Ústecký kraj, Kryry
Bývalý lom na žulu byl využíván do sedmdesátých let minulého století. Je tvořen dvěma spojenými vodními plochami a jednou samostatnou. Poté byl oblíbeným místem ke koupání a rybaření. Dnes je z něj čerpána voda pro potřeby místního zemědělce.
Jesenické celní kolo je kamenný kruhový monolit s vytesanými kříži po obou stranách, údajně pocházející ze 17. století, upozorňující na povinnost zaplacení poplatku za použití cesty. Jeho význam ale není s jistotou známý, mohlo by jít také o smírčí kámen postavený v místě, kde údajně býk zabil ženu.