skanzen, zachovalý, přístupno v návštěvních hodinách, Ústecký kraj, Březno
Experimentální archeologický skanzen budovaný od r. 1981 jako součást výzkumného programu. Podle půdorysů odkrytých při archeologickém výzkumu byly postaveny různé typy staveb a zařízení z období 4. tis. př. n. l – 9. stol. n. l., za použití autentických materiálů, nástrojů a stavebních postupů.
ostatní, zachovalý, přístupno v návštěvních hodinách, Ústecký kraj, Louny
Barokní budova bývalého špitálu na Žateckém předměstí je pozůstatkem sociálního zařízení města, fungujícího zde od roku 1437. Současný objekt z let 1692–98 dle projektu A. della Porty sloužil původnímu účelu do 19. století. Dnes hotel.
Existenci hradiště na Vlčí hoře u Bílence dokládá zbytek zemního valu a artefakty, získané při povrchových sběrech. Ty datují jeho existenci v období mladší doby kamenné až střední doby bronzové.
tvrz, chátrající, volně přístupno, Ústecký kraj, Bitozeves
Renesanční trojkřídlá tvrz, vzniklá přestavbou staršího objektu, připomínaného 1405. Renesanční přestavba za Hrušků z Března ve 2. pol. 16. stol. Po konfiskaci připojena k Postoloprtům, po devastaci za třicetileté války přestavěna na hospodářský objekt.
zámek, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Cítoliby
Na místě bývalé tvrze, kterou nechala Markéta Blandina z Leypoldsheimu zbořit byl později vytavěn barokní zámek který byl v roce 1731 prošel celkovou přestavbou do dnešní podoby.
zámek - tvrz přestavěná na zámek, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Liběšice
R. 1620 Kryštof Hrobčiký z Hrobčic původní tvrz přestavěl na renezanční zámek. Roku 1620 císařští vojáci zámek vyplenili a zapálili. R. 1623 koupil zámek František Clary de Riva. Jeho potomci nechali v druhé pol. 17. stol. zámek barokně přestavět.
Dolánky je hradiště na vrchu Rubín, v nadmořské výšce 352 m. Archeologické nálezy dokládají osídlení od pravěku po raný středověk a někteří badatelé jej ztotožňují se Sámovým Vogastisburgem z Fredegarovy kroniky či s bájným Luckým knížectvím z 9. stol.
zámek, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Domoušice
Barokní zámek z I. poloviny 18. století nechala postavit jako sídlo správy svého panství svatovítská kapitula. Oprava počátkem 19. století za Schwarzenbergů. Rozsáhlé hospodářské zázemí z 19. a 20. století. Po roce 1924 sídlo správy státních lesů, dnes soukromý obytný objekt.
Hradiště nedaleko Postoloprt bylo vybudováno na říční terase pouhé 2 až 4 m nad záplavovým územím Ohře pravděpodobně v druhé polovině 10. nebo počátkem 11. století. Zdejší místo bylo ale osídleno již od pravěku, v neolitu, době halštatské a římské.
technická památka, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Žatec
Jednorázově velkolepě vybudovaný strojní pivovar na severozápadě Žatce postavil podnikatel Anton Dreher podle projektu místních stavitelů A. Dauta, J. Salomona a J. Petrovského. Fungoval do roku 1948, poté konzervárna, dnes skladiště a drobné firmy.
ostatní, zachovalý, volně přístupno, Ústecký kraj, Měcholupy
Dreherův pivovar byl postaven r. 1861 rakouským pivovarníkem Antonem Dreherem. Moderní parostrojní pivovar se stal jedním z nejvýznamnějších v kraji a prodával pivo v Čechách i do zahraničí. R. 1927 byl pivovar z blíže nejasných důvodů uzavřen a dál sloužil jako sladovna. R. 1948 byl zestátněn.
Tvrz Dub byla součástí zaniklého komplexu spolu s vesnicí a rybníkem. Písemně je zmíněna poprvé roku 1393 a také snad roku 1411. Pravděpodobně zanikla roku 1421 během husitských válek. Do současnosti se zachoval mohutný val chránící fortifikaci ze severovýchodu a příkopy.